اشتراک گذاری
  • مقالات
  • آموزش گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر

آموزش گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر

شما به عنوان یک کاربر پرینتر باید بدانید که چه میزان از تونر کارتریج باقی مانده و چه موقع زمان شارژ یا تعویض کارتریج دستگاه است. با گزارش گرفتن از میزان تونر باقی مانده می توان مشخص کرد که دستگاه تا چه زمانی تونر دارد. به این ترتیب می توانید با گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر از بروز مشکلاتی در چاپ مانند افت کیفیت چاپ و خالی شدن کارتریج و توقف پرینت جلوگیری کنید.

برای گزارش گیری بسته به مدل و سال ساخت دستگاه می توانید از چندین روش برای این کار استفاده کنید. برای مثال در اکثر دستگاه ها خالی شدن کارتریج یا کاهش سطح تونر آن از دلایل روشن شدن چراغ کارتریج پرینتر است و شما می توانید با این روش تشخیص دهید که احتمالا تونر در حال تمام شدن است.

با این حال برخی از روش ها را می توان به صورت مشترک در اکثر پرینترها مورد استفاده قرار داد. در این مقاله از نمایندگی برادر به بررسی روش های گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر می پردازیم تا بتوانید با یک گزارش گیری دقیق و به موقع، از خالی شدن کارتریج جلوگیری کنید.

گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر

اینو بخون حتما به کارت میاد : آموزش نحوه خالی کردن سطل آشغال کارتریج

بهترین روش های گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر

چندین گزینه وجود دارد که می توانید از آن برای گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر در اکثر دستگاه ها استفاده کنید. بهترین گزینه ها شامل موارد زیر می شود:

  • از طریق صفحه کنترل پنل پرینتر برای گزارش گیری
  • با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی برای گرفتن گزارش کارتریج پرینتر
  • استفاده از گزینه های اختصاصی خود دستگاه

هر یک از این روش ها می توانند به شما این امکان را بدهد تا با گرفتن گزارش های منظم دوره ای، قبل از اتمام تونر کارتریج آن را شارژ کرده یا این که تعویض کنید.

1. استفاده از کنترل پنل پرینتر برای گزارش گیری

اولین گزینه ای که در اکثر دستگاه ها می توان برای گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر از آن استفاده کرد، پنل کنترل این دستگاه هاست. در صورتی که چاپگر شما از این قابلیت پشتیبانی کند، شما می توانید در بخش پنل کنترل با دنبال کردن مراحل زیر از میزان تونر کارتریج گزارش بگیرید:

  • در مرحله اول باید یک یا دو کاغذ سفید رنگ را در سینی کاغذ بگذارید و سپس پرینتر را روشن کنید
  • حالا با کمک دکمه های کنترل روی صفحه وارد منوی تنظیمات پرینتر شوید
  • بین گزینه هایی که در منوی اصلی وجود دارد به دنبال گزینه هایی مانند Supply Level یا Supply Status بگردید و آنها را انتخاب کنید.

به این ترتیب با زدن این گزینه در کنترل پنل چاپگر یک گزارش کامل از میزان تونر باقی مانده در کارتریج برای شما روی کاغذ چاپ می شود که به شما می گوید چقدر از کارتریج باقی مانده و چقدر را مصرف کرده اید تا بر این اساس بتوانید تخمین بزنید که چه زمانی باید کارتریج را شارژ کنید.

2. استفاده از نرم افزارهای اختصاصی برای گزارش گیری از کارتریج

راه حل بعدی برای گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر، استفاده از یک سری نرم افزارهای اختصاصی است که برای این منظور طراحی شده اند. یکی از این نرم افزارها، درایور نام دارد که می توان با نصب این برنامه به همراه درایور پرینتر، از آن برای گرفتن گزارش کارتریج استفاده کرد. زمانی که این نرم افزار را نصب کردید می توانید با ورود به منوی استارت، در بخش Printers and Scanners، وارد این برنامه شوید.

در این قسمت ابتدا روی گزینه Manage و سپس گزینه Properties Printer یا Printing Preferences شوید. حالا در این قسمت تب Services را بزنید. در این مرحله یک لیست از گزینه های مختلف برای شما نمایش داده می شود. با انتخاب گزینه Supplies Status Page، برنامه به شما گزارش دقیقی از مقدار مصرف شده تونر کارتریج و میزان تونر باقی مانده می دهد که می توانید با زدن روی گزینه پرینت، گزارش را چاپ کنید.

گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : نحوه شناسایی کارتریج اصل از تقلبی

3. گزارش گیری بر اساس مدل و برند دستگاه

در نهایت شما می توانید بر اساس برند پرینتری که دارید و دستورالعمل های شرکت سازنده در دفترچه راهنمای دستگاه یا سایت، از میزان تونر باقی مانده پرینتر گزارش گیری کنید. در این زمینه هر شرکتی دستورالعمل های خاص خود را دارد که بر اساس مدل دستگاه، سال ساخت و قابلیت هایی که دارد می توانید از آنها برای گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر استفاده کنید. در نظر داشته باشید که حتما با توجه به گزارشی که از دستگاه می گیرید، باید به موقع برای شارژ کارتریج پرینتر برادر یا تعویض آن اقدام کنید تا مشکلی در خصوص چاپ و از همه مهمتر خود چاپگر به وجود نیاید.

5/5(1 امتیاز)