اشتراک گذاری

آموزش نحوه خالی کردن سطل آشغال کارتریج

در پرینترهای لیزری بخشی به نام سطل آشغال کارتریج وجود دارد که باید در دوره های منظم و مشخص آن را خالی کرد. خالی کردن سطل آشغال کارتریج به منظور حفظ عملکرد دستگاه و بهبود کارایی آن اهمیت زیادی دارد. اما سطل آشغال کارتریج چیست؟ این سطل آشغال تنها در پرینترهای لیزری وجود دارد و در واقع بخشی است که اضافات پودری که برای چاپ استفاده می شود در آن ریخته شده تا از ریخته شدن پودر اضافی روی صفحه جلوگیری شود. اگر این سطل آشغال کارتریج وجود نداشته باشد، تونرهای باقی مانده اضافی روی درام جمع شده و مشکلات متعددی مانند گرم شدن بیش از حد پرینتر، نیاز به تعمیر درام پرینتر یا چاپ بی کیفیت و کم رنگ را به وجود می آورد.

 در نتیجه وجود این سطل زباله پرینتر اهمیت زیادی در بهبود کارکرد دستگاه ها دارد. اما با این حال باز هم برای آسیب ندیدن پرینتر باید در زمان های مشخص تخلیه سطل آشغال کارتریج را هم انجام داد تا به این ترتیب دستگاه همیشه در بهترین حالت خود باشد. در این آموزش با ما همراه باشید تا با نحوه خالی کردن سطل آشغال کارتریج آشنا شویم.

نحوه خالی کردن سطل آشغال کارتریج

چطور بفهمیم زمان خالی کردن سطل آشغال کارتریج است؟

این مورد تا حدود زیادی به مدل دستگاه بستگی دارد. معمولا در پرینترهای لیزری زمان خالی کردن سطل آشغال کارتریج به واسطه یک سری ارورها روی نمایشگر دستگاه نمایش داده می شود. گاهی نیز پر بودن سطل آشغال کارتریج و نیاز به تخلیه آن به صورت یک چراغ چشمک زن روی دستگاه مشخص می شود. معمولا می توان با مراجعه به دفترچه راهنمای پرینتر متوجه این شد که آیا سطل آشغال کارتریج نیاز به خالی شدن دارد یا خیر.

حال اگر مطمئن شدید که سطل آشغال کارتریج پر شده یا باید آن را تعویض کرده و یک ظرف جدید برای کارتریج خود خریداری نمایید یا این که از گزینه تخلیه کردن سطل آشغال کارتریج استفاده کنید. از آنجایی که قطعا خالی کردن آن گزینه مقرون به صرفه تری است، در ادامه نحوه خالی کردن سطل آشغال کارتریج را توضیح می دهیم. برای سرویس و شارژ کارتریج انواع پرینتر  می توانید با تکنسین های نمایندگی برادر تماس بگیرید.

چطور بفهمیم زمان خالی کردن سطل آشغال کارتریج است؟

مراحل خالی کردن ظرف کارتریج

برای خالی کردن سطل آشغال کارتریج باید ابتدا محل قرارگیری آن در دستگاه را پیدا کنید. شما باید محل قرارگیری این ظرف را پیدا کنید تا بتوانید آن را خارج کرده و تمیز کنید. محل قرار گرفتن سطل آشغال کارتریج در بیشتر موارد به مدل پرینتر بستگی دارد. معمولا این ظرف در کنار تونر قرار گرفته است. البته در دفترچه راهنمای پرینتر می توان محل قرار گرفتن این ظرف را پیدا کرد. حالا بعد از خارج کردن سطل آشغال کارتریج و خارج کردن آن نوبت به تمیز کردن این ظرف می رسد.

برای این منظور باید ظرف را درون یک پاکت قرار داد و کاملا آهسته و با دقت ضامن روی آن را آزاد کرد. با این کار پودری که درون ظرف است آزاد شده و به درون پاکت پلاستیکی ریخته می شود. با تکان دادن آرام ظرف کاری کنید که تمام پودر درون آن به داخل پلاستیک ریخته شود. حالا که سطل آشغال کارتریج پرینتر مورد نظر به صورت کامل تخلیه شد باید مجددا آن را در جای خود قرار دهید. به این ترتیب به راحتی سطل آشغال کارتریج تخلیه می شود.

برای رفع ارور تمام شدن کارتریج پرینتر این مطلب را بخوانید.

چند نکته مهم در خصوص خالی کردن سطل آشغال کارتریج

در پایان چند نکته مهم در خصوص انجام این کار را باید در نظر گرفت. اول این که تنها در صورتی که پرینتر شما از نوع لیزری است باید به دنبال خالی کردن سطل آشغال کارتریج باشید، چرا که پرینترهای جوهر افشان چنین گزینه ای ندارند. از طرفی حتی تمام مدل پرینترهای لیزری هم به سطل آشغال کارتریج مجهز نیستند و در مدل های جدید از سیستم پیشرفته تری استفاده می شود.

نکته مهم دیگر در خصوص اقدامات ایمنی قبل از انجام دادن این کار است. برای تخلیه کردن سطل آشغال کارتریج حتما باید از دستکش و عینک ایمنی استفاده کنید، چرا که این پودرها می توانند به سلامت پوست و ریه شما آسیب برسانند. به هیچ عنوان برای تمیز کردن این ظرف ها درون آنها فوت نکنید، چرا که انجام این کار تنها موجب پخش شدن پودر در محیط و چشمان شما خواهد شد.

3.7/5(3 امتیاز)