اشتراک گذاری
  • مقالات
  • آموزش نحوه شبکه کردن پرینتر

آموزش نحوه شبکه کردن پرینتر

شبکه کردن پرینتر به معنای به اشتراک گذاشتن آن در شبکه کامپیوتری است که به این ترتیب چندین سیستم به صورت همزمان به هم متصل اند. برای این که بتوان مستقیما فایل ها را از یک کامپیوتر یا لپ تاپ به پرینتر ارسال و آنها را چاپ کرد باید حتما پرینتر به کامپیوتر متصل باشد که به این قابلیت شبکه شدن پرینتر می گویند. با به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه می توان فایل ها و اسناد مورد نیاز را مستقیما از سیستم به پرینتر ارسال و آنها را چاپ کرد.

در این آموزش می خواهیم نحوه شبکه کردن پرینتر را مورد بررسی قرار دهیم تا در صورتی که شما هم از کاربران دستگاه های پرینتر هستید بتوانید از این قابلیت در دستگاه خود بهره ببرید. اما پیش از شروع آموزش شبکه کردن چاپگر مورد نظر باید به یک سری نکات در این خصوص توجه کنید.

نحوه شبکه کردن پرینتر

نکاتی که قبل از شبکه کردن پرینتر باید به آنها توجه کرد

در قدم اول برای شبکه شدن پرینتر باید حتما اتصال اولیه بین دو دستگاه اصلی، یعنی پرینتر و کامپیوتر اصلی برقرار شده باشد. حال این اتصال می تواند هم از طریق اتصال با کابل صورت بگیرد و هم در صورت امکان از اتصال بی سیم برای وصل کردن پرینتر به کامپیوتر استفاده کرد. نکته دوم این که پرینتر باید حتما در سیستم اصلی تعریف شده باشد و درایورهای آن را دقیق و درست نصب کنید.

چاپگر حتما روشن و آماده برای کار باشد و از آن طرف کامپیوتر اصلی نیز حتما به شبکه وای فای مورد نظر وصل باشد. پرینتر نیز باید به وای فای وصل باشد که در این خصوص می توان از مقاله آموزش اتصال پرینتر به وای فای کمک گرفت. در کنار این موارد برخی تنظیمات نیز باید هم در سیستم میزبان و هم در سایر سیستم ها تغییر کند تا به این ترتیب شبکه کردن پرینتر با موفقیت انجام شود.

اینو بخون حتما به کارت میاد : تنظیم اندازه کاغذ در پرینتر

تنظیمات مورد نیاز در سیستم میزبان برای شبکه کردن پرینتر

در قدم اول برای به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه باید وارد سیستم میزبان یا همان سیستم اصلی شد و یک سری تغییرات را در بخش ویندوز سیستم اعمال کرد. با این تنظیمات شما پرینتر را در ویندوز به اشتراک می گذارید. برای این منظور ابتدا وارد بخش کنترل پنل شده و در آن جا روی گزینه Network and Sharing Center کلیک کنید.

حال در ادامه گزینه Change Advance Sharing Settings را انتخاب کرده و در بخش File and Printer Sharing، روی گزینه Turn to file and printer sharing کلیک نمایید. به این ترتیب برای شبکه کردن پرینتر شما قدم اول که همان share کردن چاپگر در ویندوز است را انجام داده اید.

شبکه کردن پرینتر

تغییر تنظیمات مورد نیاز در پرینتر

در قدم بعدی برای شبکه کردن پرینتر باید در تنظیمات چاپگر مورد نظر نیز یک سری تغییرات را اعمال کرد تا بتوان آن را در شبکه به اشتراک گذاشت. برای این منظور ابتدا در سیستم وارد بخش Devices and Printers شده و در ان بخش پرینتر مورد نظر را انتخاب کنید. روی نام پرینتر کلیک راست کرده و وارد قسمت Printer Properties شوید. حال در صفحه ای که باز می شود روی تب Sharing رفته و در آن جا گزینه Share this printer را انتخاب نمایید.

برای دسترسی راحت تر به پرینتر در شبکه باید در بخش Share Name برای پرینتری که قرار است در شبکه به اشتراک گذاشته شود یک نام مشخص را تعیین کنید. حال در این قسمت بخش Render printer jobs on client Name را فعال کرده و در ادامه گزینه Additional Drivers را انتخاب کنید. حال در ادامه در پنجره ای که برای شما باز می شود باید درایورهای پرینتر را بر اساس پردازنده های 32 و 64 بیتی انتخاب کرده تا به این ترتیب پرینتر را در ویندوز share کنید.

تغییر تنظیمات مورد نیاز در پرینتر

تنظیمات کامپیوترهای اشتراک گذاشته شده در شبکه

همان طور که گفته شد برای شبکه کردن پرینتر باید در سیستم هایی که قرار است عضو شبکه شوند نیز یک سری تغییرات اعمال گردد تا به این ترتیب سیستم ها به هم وصل شوند و با هم ارتباط داشته باشند. برای این منظور باید در تک تک سیستم های متصل به شبکه وارد بخش تنظیمات ویندوز شد و در آن قسمت گزینه Network & Internet را انتخاب کرد.

حال در آن جا در بین گزینه روی بخش Change Connection Properties کلیک کرده و در آن جا بخش Network Profile را روی حالت Private قرار داد تا به این ترتیب بدون هیچ مشکلی تمامی سیستم ها به هم مرتبط شوند. در نهایت در سیستم ها با ورود به بخش Printers and Scanners با جست و جوی نام پرینتر مورد نظر می توان به آن وصل شد. با اتصال سایر سیستم ها به پرینتر به اشتراک گذاشته شده در شبکه، تمامی سیستم ها به هم وصل می شوند.

تنظیمات کامپیوترهای اشتراک گذاشته شده در شبکه
تنظیمات کامپیوترهای اشتراک گذاشته شده در شبکه

بروز اختلال در شبکه شدن پرینتر

با دنبال کردن تمام این مراحل به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه با موفقیت انجام می شود اما گاهی نیز ممکن است یک سری اختلالات در روند اتصال و شبکه شدن پرینتر به وجود بیاید. وجود مشکل در اتصال فیزیکی یا بی سیم بین پرینتر و کامپیوتر اصلی، اختلال در شبکه وای فای، به هم خوردن تنظیمات، به روز نبودن درایورهای پرینتر، نصب نادرست درایورها و مواردی از این دست همگی می توانند در شبکه کردن پرینتر اختلال ایجاد کنند.

در این موارد می توان جهت رفع مشکلات به وجود آمده در اتصالات سیستم ها به پرینتر و به هم خوردن تنظیمات دستگاه ها از کارشناسان مجرب مرکز سخت افزار ایران جهت رفع مشکلات ایجاد شده کمک گرفت تا با عیب یابی دقیق و تخصصی چاپگر، سیستم ها و اتصالات مشکل را تشخیص داده و آن را برطرف کنند.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

یازده − 10 =