اشتراک گذاری
 • مقالات
 • آموزش ترفندهای کاربردی برای افزایش سرعت پرینتر

آموزش ترفندهای کاربردی برای افزایش سرعت پرینتر

برای کسانی که از پرینترها استفاده می کنند، خصوصا کسانی که در یک مرکز شلوغ چاپ یا یک اداره یا سازمان از پرینتر استفاده می کنند، هیچ چیزی آزاردهنده تر از این نیست که چاپگر برای پرینت اسناد و فایل ها بسیار کند عمل کند. طولانی شدن زمان پرینت که معمولا بین 20 تا 30 ثانیه زمان می برد می تواند در روند کارها اختلال ایجاد کند و موجب شود کارها به کندی پیش بروند. بنابراین برای چنین شرایطی به انجام کارهایی جهت افزایش سرعت پرینتر نیاز است تا عملکرد دستگاه از این طریق بهبود یابد.

اما چطور می توان به بیشتر کردن سرعت پرینتر کمک کرد و آیا اصلا این امر امکان پذیر است؟ با توجه به مواردی که موجب کندی سیستم پرینتر شده اند می توان برخی ترفندها را برای افزایش سرعت پرینتر در نظر گرفت تا با استفاده از آنها علاوه بر بهبود عملکرد پرینترها، روند کارها را نیز سریع تر کرد و چرخه کاری مرتبط با پرینترها را بهبود بخشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی روش های بهبود سرعت چاپگرها بپردازیم.

افزایش سرعت پرینتر

در چه مواردی به افزایش سرعت پرینتر نیاز است؟

مواردی که در آن به انجام کارهایی جهت بیشتر کردن سرعت پرینتر نیاز است، در واقع مواردی هستند که خود دلیل کند شدن این دستگاه ها بوده اند. مهمترین شرایط شامل موارد زیر می شود. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید می توانید از کارشناسان تعمیر پرینتر مشاوره بگیرید.

 • زمانی که کیفیت کارتریج کم باشد؛ کم بودن کیفیت کارتریج می تواند موجب کند شدن سرعت پرینتر شود.
 • زمانی که صف پرینت و حافظه پرینتر پر باشد، سرعت پرینتر در اجرای دستورات کم شده و دستگاه کند می شود.
 • سیستم در پردازش اطلاعات کند شده است؛ در این شرایط اجرا و انتقال دستورات پرینت نیز به کندی انجام می شود.
 • زیاد بودن تعداد دستورات پرینت ارسال شده؛ که به دنبال آن سرعت پرینتر کند می شود. این مشکل در پرینترهای تحت شبکه بیشتر مشاهده می شود.
 • درست وصل نبودن پرینتر به کامپیوتر به دلیل خرابی کابل ها یا شل بودن اتصالات.
 • استفاده از سایزهای اشتباه و نادرست کاغذ در حالت پیش فرض دستگاه که موجب بروز اختلال در فرایند چاپ دستگاه می شود.
 • کم بودن فضای رم سیستم
 • ویروسی شدن کامپیوتر
 • به روز نبودن درایور پرینتر و استفاده از نسخه های قدیمی.

در تمام این موارد باید با رفع این مشکلات به انجام کارهایی جهت افزایش سرعت پرینتر پرداخت. با توجه به این دلایل، حدس ترفندهایی که می توان از آنها استفاده کرد کار سختی نیست.

انتخاب یک کارتریج با کیفیت

اولین کاری که باید برای افزایش سرعت پرینتر انجام دهید، بررسی کیفیت کارتریج و استفاده از یک نمونه با کیفیت است. مطمئن شوید که از کارتریج اورجینال سازگار با دستگاه استفاده می کنید و کارتریج از نظر کیفیت و کارایی در سطح مطلوب باشد تا به این ترتیب برای پرینت گرفتن با دستگاه زمان زیادی معطل نمانید. خصوصا زمانی که برای شارژ کارتریج پرینتر اقدام می کنید مطمئن شوید که از نمونه های با کیفیت و اصلی برای دستگاه استفاده می کنید.

به صورت همزمان چند فایل را پرینت بگیرید

دومین راه حل برای افزایش سرعت پرینتر، انتخاب همزمان چند فایل در یک پوشه و ارسال دستور پرینت آنها با هم است. با پرینت گرفتن همزمان چندین فایل می توانید سرعت پرینتر را افزایش داده و عملکرد دستگاه را مطلوب تر کنید، چرا که تنها با کلیک روی یک دکمه، به صورت همزمان و پشت سر هم پرینت های شما انجام می شود.

بیشتر کردن سرعت چاپ در بخش تنظیمات

کار دیگری که می توانید برای بیشتر کردن سرعت پرینتر انجام دهید، تغییر تنظیمات سرعت چاپ است. در بخش تنظیمات پرینتر باید گزینه Print Spooler را متوقف کنید تا به این ترتیب سرعت پرینتر افزایش یابد. اگر در بخش Printer Properties، تب advanced را انتخاب کرده و در آنجا تیک گزینه Print directly to the printer را بردارید، دستورات چاپ مستقیما برای پرینتر ارسال می شود و به این ترتیب به افزایش سرعت پرینتر کمک می کنید.

بیشتر کردن سرعت چاپ در بخش تنظیمات

کم کردن حجم فایل ها

یکی از حالت هایی که سرعت پرینت در آن کم می شود، در زمان پرینت گرفتن فایل های pdf است. در این حالت فایل های ورد با سرعت چاپ شده اما در زمان پرینت فایل های pdf سرعت بسیار کند می شود. دلیل آن حجم بیشتر این فایل ها نسبت به فایل های ورد است. اگر با این مدت زمان چاپ فایل ها مشکل دارید می توانید برای افزایش سرعت پرینتر  حجم فایل های pdf را کمی کاهش دهید تا سرعت بیشتر شود.

درایورها را به روز رسانی کنید

قدیمی بودن درایورهای پرینتر و استفاده از نسخه های قدیمی در کل روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی دارد که یکی از آنها می تواند همین کند شدن پرینتر باشد. بنابراین برای افزایش سرعت پرینتر یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید به روز رسانی کردن درایورهای پرینتر و استفاده از نسخه های جدید و سازگار است.

ویروس یابی کامپیوتر

ویروس های سیستم می توانند عملکردهای کامپیوتر را مختل کنند که به دنبال آن قطعا ارسال دستورات پرینت به دستگاه پرینتر هم با اختلال انجام می شود. بنابراین برای افزایش سرعت پرینتر بهتر است سیستم را هم بررسی کرده و با انجام یک اسکن کامل، در صورت ویروسی بودن کامپیوتر آن را پاکسازی کنید.

رم را ارتقا دهید

ارتقای رم علاوه بر افزایش سرعت پرینتر می تواند برای بهبود کیفیت پرینت ها هم مفید باشد. قطعا برای این که یک چاپگر بتواند بهینه و خوب عمل کند باید هر از چندگاهی قطعات داخلی آن به روز شوند و در سطح بالایی نگه داشته شوند. ارتقای رم یکی از کارهایی است که می توان در این زمینه انجام داد تا به این ترتیب سیستم بتواند به صورت همزمان چندین کار را در زمانی کوتاه تر و سریع تر انجام دهد.

پاکسازی صف چاپ در پرینتر

اگر دستورات پرینتر زیاد باشد و صف چاپ پرینت پر باشد، قطعا سرعت عملکرد پرینتر هم کم می شود. در این شرایط برای بیشتر کردن سرعت پرینتر باید صف چاپ را خالی کنید و دستورات اضافه را حذف کنید. با انتخاب نام پرینتر در سیستم و وارد شدن به منوی آن، در بخش اسناد می توان این دستورات را کنسل کرد.

در مقاله آموزش نحوه کنسل کردن دستور پرینت می توانید به صورت کامل با مراحل انجام این کار آشنا شوید. با خالی کردن صف چاپ فضای آزاد بیشتری هم خواهید داشت که همین می تواند راه حلی برای افزایش سرعت پرینتر شما باشد.

استفاده از حداقل ها برای پرینتر

قطعا زمانی که از یک دستگاه حداکثر توان آن را می خواهید و همه تنظیمات را روی حالت حداکثری قرار می دهید، دستگاه برای اجرای همه این موارد حداکثری باید تمام توان خود را بگذارد و همین موجب کند شدن عملکرد آن می شود. بنابراین اگر به دنبال ترفندی برای افزایش سرعت پرینتر هستید بهتر است تنظیمات را روی حالت حداقلی قرار دهید.

خصوصا اگر کیفیت بالای پرینت ها برای شما مد نظر نیست. برای مثال پرینت های رنگی پروسه طولانی تری نسبت به پرینت های سیاه و سفید دارند. از طرفی هرچه تعداد صفحات چاپ بیشتر باشد، سرعت نیز کمتر می شود. در نهایت این که به سراغ تنظیمات پیش فرض پرینتر بروید و اگر روی بهترین حالت پرینت است، برخی موارد مانند وضوح چاپ و … را کاهش داده تا سرعت پرینتر بیشتر شود. تمام پرینت ها به کیفیت و وضوح بسیار زیاد نیاز ندارد و این تنظیمات تنها سرعت پرینتر را کم می کند.

انتخاب پرینتر مناسب و با کیفیت

در نهایت سرعت عملکرد یک چاپگر در پرینت اسناد تا حدود زیادی به مدل و نوع دستگاه بستگی دارد. قطعا داشتن یک پرینتر مناسب و با کیفیت برای چاپ به معنی سرعت بیشتر هم هست. در نتیجه در زمان خرید به دنبال انتخاب بهترین پرینتر از نظر سرعت و کیفیت چاپ باشید.

خرید یک دستگاه با کیفیت می تواند بهترین ترفند برای افزایش سرعت پرینتر شما از همان ابتدا باشد. مهمترین مورد در خصوص انتخاب پرینتر مناسب، انتخاب این دستگاه ها متناسب با نوع و حجم کاری است که می خواهید با آن انجام دهید.