اشتراک گذاری

دلیل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی چیست؟

چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی از جمله مشکلاتی است که برخی از کاربران هنگام مراجعه به نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی آن را به کارشناسان گزارش کرده اند. زمانی که کاغذ برای کپی یا پرینت وارد دستگاه می شود پس از خروج به صورت چروک و تاخورده مشاهده می شود. چنانچه این اتفاق یک بار روی دهد جای نگرانی نیست اما مچاله شدن مکرر کاغذ در دستگاه کپی نشان دهنده مشکل در یکی از بخش های دستگاه و یا نوع کاغذ مصرفی دارد.

زمانی این مشکل حادتر می شود که در همه ی سری های کپی گرفته شده شاهد جمع شدن و چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی باشیم. این موضوع نمی تواند بدون دلیل اتفاق افتاده باشد. به همین دلیل در این مطلب تصمیم گرفتیم به یکی از سوألات مهم کاربران مبنی بر اینکه «چرا کاغذ در دستگاه کپی چروک می شود؟» پاسخ دهیم و دلایل بروز چنین مشکلی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. لازم به ذکر است که این مشکل ممکن است در هر مدل از دستگاه های کپی اتفاق بیفتد و منحصر به یک برند یا مدل خاص نیست.

چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی

چرا کاغذ در دستگاه کپی چروک می شود؟

دلایلی که باعث جمع شدن و چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی می شوند از دو قسم خارج نیست. اولین موضوع به کاغذ و کیفیت آن برمی گردد. در این رابطه مرطوب بودن کاغذ بیشترین تأثیر را در مچاله شدن کاغذ دارد. گرمای زیاد دستگاه باعث از بین رفتن رطوبت کاغذ شده که در نتیجه آن، کاغذها به صورت چروک شده از دستگاه خارج می شوند.

هماهنگ نبودن سایز کاغذ با ظرفیت دستگاه نیز در چروک شدن آن نقش مهمی دارد. از دیگر دلایل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی، جنس کاغذ مورد استفاده است. دسته دوم دلایل مچاله شدن کاغذ در دستگاه کپی به فرسودگی قطعات سخت افزاری مربوط می شود. خرابی غلتک های پیکاپ رولر، چسبناک بودن رولر ها و خرابی درام کارتریج از مهمترین مشکلات سخت افزاری است که در بروز این مشکل بی تأثیر نیستند. بررسی این قطعات تنها باید توسط تکنسین های تعمیر فتوکپی انجام شود.

1. مرطوب بودن کاغذ

یکی از دلایل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی، مرطوب بودن برگه هاست. به هر دلیلی اگر برگه ها خیس باشند و یا رطوبت داشته باشند، داخل دستگاه چروک می شوند و در نهایت یک کپی چروک شده تحویل می گیرید. بهتر است همیشه برگه ها را در جای خشک نگهداری کرده و از کاغذهای تازه استفاده نکنید.

2. فرسودگی غلطک‌های داخلی یا خروجی

دستگاه کپی، غلتک هایی دارد که کاغذ را از سینی به سمت داخل کشیده و پس از اتمام فرآیند چاپ، آن را به بیرون می ‌فرستند. معمولاً این غلطک ‌ها پلاستیکی هستند و به مرور زمان فرسوده یا آلوده می شوند و به درستی کار نمی کنند. برای حل مشکل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی، نیاز به تعویض غلطک ها توسط یک تعمیرکار حرفه ای و مجرب است.

3. مسدود شدن سینی کاغذ

ممکن است سینی کاغذ، زمانی که کاغذ در یک زاویه خاص قرار گرفته است، مسدود شده باشد و به همین دلیل برگه ها در دستگاه فتوکپی برادر یا دیگر برندها چروک شوند. اگر سینی دستگاه شما در وضعیت خوبی قرار دارد، مطمئن شوید که کاغذها نیز به درستی روی آن قرار گرفته ‌اند. همچنین اگر سینی کاغذ دستگاه کپی شما دچار مشکل شده است، باید آن را با یک سینی جدید جایگزین کنید.

 

اینو بخون حتما به کارت میاد : چرا دستگاه کپی کار نمی کند؟

راهکارهای رفع چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی

اولین راهکاری که برای رفع مشکل پیشنهاد می شود این است که کاغذ، کیفیت آن و سایز انتخاب شده را بررسی کنید. البته اگر با این مشکل مواجه شده اید در وهله اول هیچ کاغذی را در دستگاه قرار ندهید. چراکه قرار دادن کاغذ می تواند مشکل را بدتر کرده و باعث گیر کردن کاغذهای بیشتری در دستگاه شود. پس از آن ابعاد و ضخامت کاغذ را متناسب با ظرفیت دستگاه تنظیم کنید.

همچنین برای اطمینان بیشتر از کیفیت کاغذ می توانید کاغذهای دیگری تهیه کرده و در سینی دستگاه قرار دهید. در صورتی که پس از شروع کار دستگاه، مجدداً با گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی مواجه شدید، وقت آن رسیده تا تعمیرکاران مرکز تعمیرات دستگاه کپی را از مشکل خود مطلع نمایید. در این مرحله آنها قطعات مختلف دستگاه از جمله پیکاپ رولر، کارتریج، درام یا سنسورهای تشخیص کاغذ را مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض می کنند.

رفع مشکل چروک شدن کاغذ فتوکپی در محل

در صورتی که راهکارهای فوق را انجام داده اما نتیجه ای حاصل نشد می توانید از طریق تماس با نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی، مشکل دستگاه را در محل برطرف کنید. تکنسین های این مجموعه پس از ثبت درخواست شما با به همراه داشتن تجهیزات مورد نیاز به محل مورد نظر مراجعه کرده و مشکل چروک شدن کاغذ در دستگاه کپی را برطرف می کنند. در این زمینه کارشناسان وضعیت کاغذ و نحوه استفاده از دستگاه را نیز بررسی کرده و توصیه های لازم را به شما ارائه می نمایند.

نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی

نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی با واحدهای تخصصی خود آمادگی خود را برای رفع مشکلات و پاسخگویی به درخواست های کاربران اعلام می کند. این مرکز تخصصی ترین مرکز تعمیرات در ایران بوده و با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و تکیه بر کارشناسان باتجربه، باکیفیت ترین خدمات مرتبط با دستگاه کپی را به هموطنان ارائه می نماید.

شارژ کارتریج، تعویض درام، تعمیر مین برد دستگاه کپی، تعویض دولوپر، تعمیر کاغذکش، تعمیر پنل دستگاه کپی، رفع ارورهای دستگاه کپی، تعمیر بلید و تعمیر یونیت اسکن برخی از تعمیرات تخصصی ارائه شده در این مرکز می باشد. نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی با ارائه خدمات مطلوب و باکیفیت تلاش دارد رضایتمندی کاربران را فراهم کند.

5/5(1 امتیاز)