اشتراک گذاری

تمیز کردن هد پرینتر چگونه است؟

یکی از قطعات اصلی پرینترهای جوهر افشان امروزی هد است. هد مانند یک سینی ظریف کارتریج های پرینتر را در برگرفته و در روند چاپ اسناد دخیل است. درزها و شیارهای هد اولین بخش از پرینتر است که همواره در معرض مشکل جوهرریزی قرار می گیرد. خوشبختانه تاثیر منفی مشکل جوهر ریزی را می توان با پاکسازی اصولی هد پرینتر جوهرافشان برطرف کرد. در ادامه ی مقاله ی پیشرو کلیه ی مراحل تمیز کردن هد پرینتر را شرح خواهیم داد.

تمیز کردن هد پرینتر شارپ

فرا رسیدن زمان تمیز کردن هد پرینتر

برای اینکه بتوانید از فرا رسیدن زمان تمیز کردن هد پرینتر مطلع شوید، باید به کیفیت برگه های خروجی از سیستم دقت داشته باشید. چاپ خطوط زائد افقی و عمودی، تیرگی بیش از هد بخش هایی از پرینتر، ظهور لکه های اضافی در جای جای برگه و… معمولا با پاکسازی هد برطرف خواهد شد. به طور کلی سرویس های دوره ای پرینتر را باید متناسب با میزان استفاده ی خود از چاپگر انطباق دهید.

روش های تمیز کردن هد چاپگر

برای تمیز کردن هد پرینتر دو روش کلی وجود دارد:


بهره گیری از محیط ویندوز و تمیز کردن غیر مستقیم هد پرینتر

ویندوز با قابلیت های خود می تواند روند تمیز کردن هد پرینتر برخی از پرینترهای برادر را برعهده بگیرد. کافی است از طریق منوی استارت یا کنترل پنل رایانه به بخش Devices and Printers بروید. از طریق کلیک راست بر روی Devices and Printers نام پرینتر انتخاب کنید. گزینه ی Properties را برگزینید و بر روی نوار Maintenance کلیک کنید تا به قسمت Tools وارد شوید. در صفحه ی باز شده می توانید توسط گزینه های مختلفی نظیر ink Cartridges، Clean یا Clean Heads هد پرینتر را تمیز کنید.


تمیز کردن بدنه ی هد پرینتر به صورت دستی

روش اصلی تمیز کردن هد پرینتر، روش دستی است. به یاد داشته باشید که قابلیت ویندوز رد پاکسازی هد پرینتر تنها زمانی کاربرد دارد که میزان آلودگی هد زیاد نباشد. بهتر است هر چند ماه یک بار، پرینتر را خاموش کنید و با باز کردن درپوش اصلی قسمت کارتریج روند تمیزکاری هد را آغاز کنید. تمامی کارتریج های داخل هد را با احتیاط فراوان بیرون بکشید. سپس هد را از پرینتر جدا کرده و برای تمیز کردن بدنه ی هد از محلول آب و الکل استفاده نمایید. این محلول می بایست به نسبت مساوی دارای آب و الکل باشد. 2 دقیقه هد را درون محلول استراحت دهید تا ذرات جوهر خشک شده بر روی درزهای هد به طور کامل از بین بروند. به عنوان مرحله ی آخر هد را شسته و اجازه دهید به دور از آفتاب خشک شود.

فیلم آموزشی پاکسازی هد پرینتر

برای اینکه بتوانید به راحتی مراحل تمیز کردن هد پرینتر برادر را درک کنید، فیلم آموزشی نحوه تمیز کردن پرینتر را از دست ندهید. دقت داشته باشید که کارتریج قطعه ی حساسی است. هنگامی که کارتریج های پرینتر را از درون هد جدا می نمایید، باید آن ها را بدون کوچک ترین ضربه ای در محلی به دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

4/5(2 امتیاز)