اشتراک گذاری

تعمیر برد فرمتر پرینتر

پرینترهای لیزری و جوهرافشان برای انجام فرایند چاپ به قطعات مختلفی نیاز دارند که یکی از قطعات اصلی برای این امر ، برد فرمتر ( Formatter ) است. این قطعه نیز همانند دیگر بخش های یک پرینتر ممکن است با ایراداتی مواجه شده و از این رو باعث توقف در فرایند چاپ شود. اما قبل از اینکه بخواهیم شما را با ایرادات و تعمیر برد فرمتر پرینتر آشنا کنیم ، بهتر است ابتدا کمی بیشتر خود این قطعه را شناخته و با وظایف آن آشنا شوید. موارد ذکر شده مورد تایید کارشناسان تعمیر پرینتر است.

تعمیر برد فرمتر پرینتر

برد فرمتر پرینتر چیست؟

برد فرمتر به عنوان یک مدار چاپی در پرینترها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد این بخش ، دریافت اطلاعات از کامپیوتر و انتقال آنها به سیستم کنترل موتور پرینتر است. در واقع این طور می توان گفت که برد فرمتر ، مغز متفکر دستگاه چاپ بوده و پرینتر به کمک آن می تواند دستورات را پردازش کرده و برای چاپ آماده کند.

این برد که به عنوان یکی از قطعات اصلی در پرینترهای برادر و یا دیگر برندها قرار دارد در واقع نقشی همانند CPU کامپیوتر را ایفا می کند. بنابراین اگر ایرادی در این برد به وجود آید به طور خودکار کل دستگاه دچار مشکل شده و فرایند چاپ متوقف می شود.

باید بدانید که در اکثر مواقع خود کاربر قادر به شناسایی مشکل و درست کردن برد فرمتر برادر نخواهد بود و باید حتما از یک تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرد. که البته تکنسین نیز در اسرع وقت برای عیب یابی و تعمیر برد Formatter برادر در محیط حاضر می شود.

اینو بخون حتما به کارت میاد : دلیل افت کیفیت کپی برادر

دلایل خرابی برد فرمتر پرینتر

  • نوسان برق

یکی از مواردی که می تواند باعث خرابی برد فرمتر پرینتر شود ، نوسان برق است. بنابراین تکنسین ها پیشنهاد می کنند ، برای اینکه این قطعه دچار مشکل نشده و شما مجبور به تعمیر برد فرمتر دستگاه چاپ برادر نشوید حتما از یک محافظ برق استفاده کنید.

نوسان های برقی از طریق درگاه های USB یا LAN ایجاد می شوند ؛ و به دلیل اتصال مستقیم و بدون واسطه این پورت ها به برد فرمتر ، نوسانات برق می توانند به این قطعه آسیب وارد کنند. این عامل خود نیز دارای نشانه های مختلفی است که عبارتند از:

شناخته نشدن پرینتر توسط کامپیوتر

بروز اختلال در عملکرد پورت های شبکه و USB ( البته در این گونه مواقع بهتر است که ابتدا مطمئن شوید خود پورت های USB و شبکه سالم هستند و بعد برای درست کردن برد فرمتر پرینتر اقدام کنید. ؛ همچنین باید از سالم بودن این پورت ها در کامپیوتر خود نیز اطمینان پیدا کنید.)

نمایش خطای عدم شناسایی دستگاه از طریق کابل USB یا همان unrecognized usb device  ( که در این حالت وقتی پرینتر را به کامپیوتر وصل می کنید ، هیچ اتفاقی نمی افتد و دستگاه شناسایی نمی شود)

بروز اختلال در IC های قرار گرفته در برد فرمتر ( آی سی های برد فرمتر در پرینتر برادر یا دیگر برندها امکان دارد که در اثر نوسانات برق بسوزند و عملکرد این قطعه را دچار مشکل کنند.)

بنابراین با کمک یک محافظ برق با کیفیت می توانید از بروز نوسان برق جلوگیری کرده و از این رو دیگر با مشکل آسیب دیدن برد فرمتر برادر و اختلال در روند چاپ نیز رو به رو نشوید.

این مقاله را از دست دهید : تعمیر فیش پرینتر

  • حرکت بیش از اندازه هد حمل کننده در پرینتر برادر

این مورد نیز یکی دیگر از عواملی است که می تواند منجر به آسیب و نهایتا تعمیر برد فرمتر چاپگر برادر شود. باید بدانید که در پرینترهای جوهرافشان قطعی وجود دارد به نام هد که وظیفه آن انتقال جوهر بر روی سطح کاغذ است. حال اگر این قسمت بیش از اندازه کار و یا حرکت کند می تواند باعث بروز ایراد در برد فرمتر شود.

در واقع با مشکل خوردن هد ، به IC موتور فشار آمده و در نهایت برد فرمتر می سوزد. بنابراین کاربران پرینترهای جوهر افشان همیشه باید مراقب باشند تا خارج از توان دستگاه از آن کار نکشند.

Rate this post