اشتراک گذاری
  • مقالات
  • به هم ريختن فونت كلمات در چاپ؛ دلایل و راهکارها

به هم ريختن فونت كلمات در چاپ؛ دلایل و راهکارها

به هم ریختن فونت کلمات در چاپ، گاهی مربوط به خرابی پرینتر است و در برخی موارد هم به دلایل و عوامل دیگری مربوط است. این مشکل به شکل های مختلفی ظاهر می شود؛ مثلا ممکن است حروف به صورت شکسته و جدا از هم چاپ شوند. یا این که حروف برعکس شده و یا فونت به طور کلی تغییر کند.

در هریک از این موارد، می توان با اقداماتی، مشکل به هم ریختن فونت کلمات در چاپ را برطرف کرد. در ادامه دلایل بهم ریختگی حروف در چاپ را بررسی کرده و راهکارهای حل این ایراد را نیز معرفی می کنیم. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان یا خدمات تخصصی تعمیر پرینتر با نمایندگی برادر در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

به هم ريختن فونت كلمات در چاپ؛ دلایل و راهکارها

دلایل به هم ريختن فونت كلمات در چاپ

آنچه در اصل باعث به هم ریختگی فونت حروف و کلمات در چاپ می شود، عدم نمایش درست این فونت هاست. به عبارت بهتر، فونت هایی که برای حروف و کلمات انتخاب کرده اید، توسط دستگاه پشتیبانی نمی شوند و به همین دلیل به هم می ریزند. البته گاهی هم در زمان تبدیل فایل های ورد و اکسل به پی دی اف، فونت ها به هم می ریزند.

همچنین ممکن است به هم ریختن فونت کلمات در چاپ، ناشی از ویروسی شدن سیستم یا مشکلات نرم افزاری باشد. مثلا گاهی تنظیمات به هم می ریزد یا برخی از ویروس ها روی فونت و شکل حروف در چاپ نهایی تاثیر می گذارند.

رفع مشکل به هم ریختگی فونت در پرینت

خوشبختانه مشکل به هم ریختن فونت کلمات در چاپ، مسئله غیر قابل حلی نیست و به سادگی می توان آن را برطرف کرد. بدین منظور می توانید از یک سری نرم افزارها کمک بگیرید یا برخی از تنظیمات را تغییر داده و اصلاح کنید. یک اقدام بسیار ساده این است که پس از آماده کردن مطلب با استفاده از گزینه Save as، آن را به صورت فایل PDF ذخیره کنید.

فایل های PDF معمولا چنین مشکلاتی را دارند و به سادگی چاپ می شوند. نرم افزارBackRex Internet Explorer Backup  هم به شما کمک می کند که شاهد بهم ریختگی فونت ها نباشید. البته اگر فونت حروف فارسی به هم ریخته شوند، باید به شکل متفاوت عمل کنید که در ادامه روش کار را به شما آموزش می دهیم.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع مشکل چاپ نشدن حاشیه در ورد

رفع مشکل به هم ریختگی فونت در پرینت

تنظیم پرینتر برای چاپ درست کلمات فارسی

در بخش های قبل اشاره کردیم که گاهی به هم ریختن فونت کلمات در چاپ، ناشی از بهم ریختگی تنظیمات است. معمولا وقتی زبان تایپ فارسی است و فونت در چاپ نهایی به هم می ریزد، یعنی مسئله مربوط به تنظیمات است. برای حل مشکل در این شرایط باید با ورود به گزینه Properties در پرینتر، گزینه plotter Configuration Editor را انتخاب کنید. در ادامه وارد تب Device and Document settings  شوید.

سپس با زدن گزینه های گرافیک، در بین موارد لیست شده گزینه True Type Text را انتخاب کنید. گزینه True Type as Text را برگزینید تا پرینتر، فونت های فارسی را به درست شناسایی کرده و چاپ نماید. در نهایت حتما گزینه ok را بزنید تا تغییراتی که اعمال کرده اید، ذخیره شوند. به این ترتیب مشکل بهم ریختگی فونت های کلمات در پرینت برطرف می شود.

تنظیم پرینتر برای چاپ درست کلمات فارسی
4.2/5(5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

16 + هشت =