اشتراک گذاری
  • مقالات
  • 10 مورد از مشکلات رایج دستگاه کپی

10 مورد از مشکلات رایج دستگاه کپی

دستگاه های کپی از هر برندی که باشند و یا دارای هر تعداد قابلیتی که باشند، جز سیستم های پر مصرف به شمار می روند. معمولا کاربران دستگاه های کپی در هفته، چندین بار از این سیستم ها استفاده خواهند کرد. گاهی هم چند کاربر دستورات چاپ خود را بدون در نظر گرفتن ظرفیت دستگاه به یک چاپگر ارسال می کنند. دستگاه های کپی برادر فارغ از نوع و مدل از مقاومت بالایی برخوردار هستند و به ندرت با خرابی رو به رو می شوند. اما این مسئله دلیل بر مصونیت آن ها از خرابی نیست. البته عدم استفاده از ماشین های فتوکپی نیز خود موضوعی برای ایجاد خرابی در دستگاه کپی است.

در این میان آنچه که حائز اهمیت است، نحوه ی رویارویی کاربر با اختلالات دستگاه کپی می باشد. در اکثر مواقع عدم توجه به ایرادات دستگاه کپی و تداوم استفاده از سیستم معیوب دردسرساز می شود. از این رو قصد داریم در این مقاله 10 مورد از مشکلات رایج دستگاه فتوکپی را ذکر کرده و طریقه ی رویارویی با آن ها را شرح خواهیم داد.

مشکلات رایج دستگاه فتوکپی

مشکلات رایج دستگاه فتوکپی و راهکارهای رفع آن

برخی از عمده ترین ایراداتی که کاربران دستگاه های فتوکپی با آن رو به رو می شوند، عبارتند از:

راهکارهای رفع مشکلات دستگاه کپی

1. گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

به عنوان اولین مشکل از سری مشکلات رایج دستگاه کپی باید به گیر کردن کاغذ در سیستم اشاره کرد. این معضل احتمال وقوع بسیار بالایی دارد و می تواند به راحتی هر چاپگری را درگیر سازد. معمولا اصلی ترین دلیلی که باعث گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی می شود، عدم استفاده از کاغذهای استاندارد است.

چاپگرها قدرت چندانی در خروج کاغذهای بسیار سبک یا بسیار ضخیم نخواهند داشت. خرابی کاغذکش نیز می تواند عامل دیگری برای پیدایش مشکل گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی باشد. اگر مرتبا با این مشکل رو به رو هستید، دستگاه را خاموش کرده و با مراکز تعمیر دستگاه کپی تماس حاصل فرمایید.

2. مشکل روشن نشدن دستگاه کپی

مشکل روشن نشدن دستگاه کپی برادر و یا سایر برندهای موجود در بازار، می تواند دلایل ریز و درشت بسیاری داشته باشد. برای رفع این مشکل کار خاصی از دست کاربر عادی برنخواهد آمد. متاسفانه اکثر اوقات کاربران برای روشن شدن دوباره ی دستگاه کپی ضربه هایی به آن می زنند که نه تنها کمکی در رفع مشکل نمی کند، بلکه می تواند باعث افزایش خرابی های سیستم گردد. 

خرابی برد فرمتر که نقش مین برد دستگاه کپی را دارد، دلیل اصلی روشن نشدن دستگاه کپی است. این خرابی در اثر ضربه شدت خواهد گرفت. اختلالات دکمه ی پاور و کابل های اتصالی فرسوده هم دو دلیل دیگر برای روشن نشدن ماشین کپی بوده که نیازمند تعمیرات تخصصی می باشند.

3. چاپ لکه های جوهر در برگه های کاغذ

لکه های جوهری که باعث افت کیفیت چاپ می شوند، یکی از مهم ترین مشکلات رایج دستگاه فتوکپی هستند. این معضل معمولا زمانی اتفاق می افتد که شما سرویس های دوره ای دستگاه را فراموش کرده اید. چرا که در سرویس های دوره ای درام چاپگر بررسی شده و اگر نیاز به تعمیر و تعویض وجود داشته باشد، مشخص می شود.

درام انتقال دهنده ی تصویر اسناد مد نظر شما بر روی کاغذ است. خرابی این بخش ویژه و با اهمیت مسلما با افت کیفیت چاپ و لکه های زائد نمایان خواهد شد. نمایندگی رسمی برادر علاوه بر تعمیر و بازیابی کارایی چاپگرها، قادر به سرویس دهی آن ها نیز می باشد. کافی است یک تماس کوچک بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

4. چاپ خطوط عمودی و افقی زائد در برگه های خروجی از دستگاه کپی

چاپ خطوط زائد یکی دیگر از مشکلات رایج دستگاه فتوکپی است که در اغلب اوقات کل صفحه ی کاغذ خروجی را درگیر می کند. دو اختلال کلی باعث چاپ این خطوط می شود:

  • از کار افتادگی درام
  • ناکارآمدی فوم رول

فوم رول قطعه ای است که ضایعات روی درام را تمیز می کند. این قطعه در اثر ضربه دچار اختلال شده و دیگر قادر به انجام وظیفه نخواهد بود. در نتیجه شما با چاپ خط های زائد رو به رو می شوید. از طرفی نباید فراموش کنید که درام قطعه ی بسیار حساسی است. درام دستگاه کپی علاوه بر اینکه نسبت به ضربه واکنش نشان می دهد؛ در مقابل تابش مستقیم خورشید نیز کارایی اصلی خود را از دست می دهید. از این رو تعویض، ترمیم و سرویس دهی آن را به دست تکنسین های مجرب بسپارید و از دستکاری ناشیانه درام بپرهیزید.

5. مچاله شدن کاغذ در دستگاه کپی

مشکل چروک شدن یا مچاله شدن کاغذ در دستگاه کپی نیز می تواند ریشه در کیفیت کاغذ مصرفی داشته باشد. رطوبت بیش از اندازه و یا برعکس خشکی و شکنندگی بسیار کاغذ مشکل ساز خواهد شد. خرابی های سخت افزاری قطعاتی چون غلتک های پیکاپ رولر، درام و کارتریج نیز باعث بروز این جز از مشکلات رایج دستگاه فتوکپی همراه می شود. برای برطرف سازی خرابی های مرتبط با مچاله شدن کاغذ در چاپگر همواره می توانید از کارشناسان ما در نمایندگی رسمی برادر کمک بگیرید.

6. چاپ کمرنگ دستگاه کپی

در لیست مشکلات رایج دستگاه فتوکپی، ایرادی که دیر یا زود برای تمامی سیستم های چاپ رخ دهد، چاپ کمرنگ دستگاه می باشد. این معضل از ایرادات متداول دستگاه کپی به راحتی با شارژ کارتریج برطرف می شود. در واقع کمرنگ بودن چاپ نشانه ای برای به اتمام رسیدن تونر است. معمولا این مسئله با ارورهای مخصوصی نیز به کاربر اعلام می شود. نمایندگی دستگاه کپی برادار پروسه ی شارژ کارتریج را در سطح کیفی بالایی با تونر مرغوب انجام می دهد.

7. مشکل به هم چسبیدن کاغذها در دستگاه کپی

مشکل به هم چسبیدن کاغذها از آن دسته از مشکلات رایج دستگاه فتوکپی است که در صورت تداوم بسیار آزاردهنده می گردد. این مسئله در تیتراژ بالا و چاپخانه های عظیم می تواند باعث دوباره کاری های کلافه کننده ای شود. وجود بار الكتريسيته ی ساكن در سطح كاغذهای مورد استفاده به پیدایش مشکل کاغذهای یکی شده ختم می شود. در نتیجه کافی است کاغذهای مورد بحث را از دستگاه بیرون بکشید و کمی در هوای آزاد آن ها را تکان دهید. پشت رو کردن برگه ها نیز می تواند راهکار مناسبی باشد.

8. مشکل به هم ریختگی رنگ پس زمینه چاپ در دستگاه کپی

به هم ریختگی رنگ پس زمینه ی چاپ نمونه ی مهمی از مشکلات رایج دستگاه فتوکپی می باشد که می توانید با یک سرویس دهی آن را برطرف کنید. در بیشتر موارد علت مشکل به هم ریختگی رنگ پس زمینه در دستگاه کپی، آلودگی قطعات چاپگر است. ذرات جوهری که بر روی درام، بلید، بدنه ی کارتریج و دیگر اجزای ماشین کپی خشک می شوند، کیفیت چاپ را تغییر می دهند. البته طریقه ی قرار گرفتن کاغذ در دستگاه نیز اهمیت دارد. بهتر است نحوه ی قرار دادن کاغذ در دستگاه کپی را نیز چک کنید.

9. عدم عکس العمل دستگاه کپی به دستورات چاپ

کند شدن و یا از کار افتادن دستگاه کپی موضوع بسیار مهمی است که می تواند کلافه کننده شود. هنگامی که دستگاه کپی به دستورات چاپ واکنشی نشان نمی دهد، با مشکل خرابی یا ضعیف شدن برد اصلی چاپگر روبه رو می باشید. این مسئله به علت فرسودگی و نیز نوسانات ولتاژ به وجود می آید. خاطرنشان می نماییم که اگر تعویض برد ضرورت داشته باشد، نمایندگی تعمیرات برادر فرآیند جایگزینی را با نمونه ی اورجینال سازگار با نوع دستگاه انجام خواهند داد.

اگه میخوایی بدونی چرا دستگاه کپی کار نمی کند؟ یه سر به اینجا بزن

10. مشکل سیاه بودن رنگ زمینه در دستگاه کپی

سیاه بودن رنگ زمینه ی چاپ یک مشکل جدی در دستگاه کپی است که به احتمال قوی ریشه در خرابی کارتریج دارد. البته رطوبت کاغذهای مورد استفاده و جنس آن ها هم می تواند در پیدایش این معضل نقش داشته باشد. اگر با چاپ های بسیار تیره رو به رو هستید، دیگر دست از کار با چاپگر بکشید.

تداوم استفاده از کارتریج معیوب موجب خرابی سایر اجزای دستگاه می شود. نمایندگی رسمی برادر در کنار شماست تا کارتریج از کار افتاده را با نمونه ی مرغوبی تعویض کند. بالاترین سطح از خدمات تخصصی را در نمایندگی برادر طی مدت زمان کوتاهی دریافت نمایید.

5/5(1 امتیاز)