اشتراک گذاری
  • مقالات
  • آشنایی با قطعات دستگاه کپی

آشنایی با قطعات دستگاه کپی

دستگاه های کپی مانند سایر سیستم های دیجیتالی از قطعات ریز و درشتی تشکیل شده اند که هماهنگ با یکدیگر فعالیت می کنند. اگر از کاربران دستگاه های فتوکپی هستید، می بایست با قطعات دستگاه کپی آشنا باشید. چرا که بسیاری از اجزای تشکیل دهنده ی ماشین فتوکپی ساختار ظریف و حساسی دارند و در اثر بی احتیاطی کاربر کارایی اصلی خود را از دست می دهند. در این مقاله قصد داریم شما را با اصلی ترین قطعات ماشین فتوکپی آشنا سازیم.

قطعات دستگاه فتوکپی

معرفی اصلی ترین قطعات دستگاه کپی

اگر نوع تکنولوژی ساخت قطعات دستگاه کپی را درک کنید، می توانید تا حدودی جلودار خرابی آن ها باشید. هر دستگاه کپی فارغ از برند سازنده ی خود دارای یک سری قطعات اصلی است. به طور کلی دستگاه های فتوکپی جوهر افشان تفاوت هایی با چاپگرهای لیزری (مطلب تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری را مطالعه کنید) دارند. اما در مجموع قطعات اصلی یک دستگاه فتوکپی عبارتند از:

  • نمایشگر دستگاه فتوکپی

صفحه ی نمایش دستگاه کپی قطعه ای است که دستورات مختلف را به اجرا در می آورد. این نمایشگرها در انواع لمسی و غیر لمسی با ابعاد بزرگ و کوچک دیده می شوند. هرچه این بخش از قطعات دستگاه کپی بزرگ تر باشد، مسلما کار با آن راحت تر خواهد بود.

در چاپگرهای قدیمی که نمایشگر وجود ندارد، فعالیت هایی مانند تنظیم سایز کاغذ باید توسط کامپیوتر متصل به دستگاه کپی انجام شود. این مسئله می تواند کمی زمانبر باشد. بنابراین اگر به دنبال خرید یک دستگاه فتوکپی کاربردی برای چاپ سریع اسناد هستید، سیستمی انتخاب کنید که به نمایشگر مجهز باشد.

  • مین برد دستگاه کپی

یکی از اصلی ترین قطعات دستگاه کپی که در تمامی چاپگرهای چند کاره، تک منظوره، ایستاده، رومیزی، سیاه و سفید، رنگی، بزرگ و کوچک حضور دارد، مین برد است. مین برد در نقش فرمانروای کلی چاپگر به فعالیت می پردازد.

تمامی پردازش های مرتبط با چاپ در مین برد شکل می گیرند. دقت داشته باشید که مین برد نسبت به اصابت ضربه حساسیت بالایی دارد. به هیچ عنوان نباید به دستگاه کپی ضربه بزنید. این کار به راحتی کارایی مین برد را از بین می برد.

  • برد پاور ماشین فتوکپی

خرابی برد پاور گاهی مساوی است با خاموشی کامل دستگاه فتوکپی. بنابراین برد پاور مسلما از اصلی ترین قطعات دستگاه کپی به شمار می رود. این بخش از چاپگر وظیفه ی تقسیم بندی ولتاژهای دریافتی از پریز برق را برعهده دارد. یک اتصالی جزیی یا انتقال غیر استاندارد ولتاژ توسط برد پاور می تواند در خرابی و سوختگی سایر اجزای تشکیل دهنده ی ماشین فتوکپی نیز موثر واقع شود.

  • درام ماشین فتوکپی

درام عضو مهمی از لیست قطعات دستگاه کپی است. این قطعه پروسه ی انتقال جوهر یا تونر مصرفی بر روی کاغذ را انجام می دهد. در نتیجه نشانه ی خرابی درام، افت کیفیت چاپ است. خطوط اضافی و لکه های جوهر زائد موجود در برگه های چاپ شده را جدی بگیرید و نسبت به تعمیر وضعیت درام اقدام کنید. به تاخیر انداختن تعمیرات درام می تواند موجب سرایت خرابی از قطعه ای به قطعه ی دیگر شود.

  • کاغذکش ماشین فتوکپی

فرآیند مکش کاغذ در ماشین های فتوکپی برعهده ی ساختار سازنده ی کاغذکش است. خرابی کاغذکش می تواند ورود و خروج کاغذ را مختل کند و به طور کامل سد راه شکل گیری صحیح چاپ اسناد شود. البته می توانید احتمال خرابی کاغذکش را با اعمال سرویس های دوره ای استاندارد کنترل کنید. به هر حال مشکلاتی چون گیر کردن، مچاله شدن، چروک شدن و پاره شدن کاغذهای چاپ شده ریشه در ناکارآمدی کاغذکش دارند.

  • کارتریج دستگاه کپی

در لیست قطعات دستگاه کپی، کارتریج دارای جایگاه ویژه ای است. کارتریج محفظه ی حساس و آسیب پذیری است که با یک خراش جزیی از عملکرد اصلی خود دور می شود. پروسه ی شارژ کارتریج باید با نهایت احتیاط انجام شود. در غیر این صورت جوهرریزی چاپگر و خرابی قطعات مهمی چون درام، مانعی برای فرآیند چاپ اسناد گوناگون خواهد بود. برای شارژ کارتریج دستگاه های فتوکپی برادر با نمایندگی رسمی برادر تماس حاصل فرمایید تا طی مدت زمان کوتاهی طبق پارامترهای استاندارد، کارتریج مورد نظر شارژ شود.

کدام قطعات دستگاه کپی تعویض می شوند؟

اگر بخواهیم بگوییم کدام یک از قطعات ماشین فتوکپی قابلیت تعویض دارند، باید تک تک اجزای تشکیل دهنده ی ماشین های فتوکپی را به جز ساختار بدنه ی آن نام ببریم. آنچه در این میان مهم است، نحوه ی تعویض قطعه ی معیوب می باشد. کارشناسان ما در نمایندگی رسمی برادر ابتدا امکان تعمیر قطعات را بررسی می کنند. چراکه معمولا تعمیر می تواند هزینه ی کمتری برای کاربر داشته باشد. پس از اعمال مراحل عیب یابی ریزبینانه اگر تعویض قطعه ی خاصی ضرورت یابد؛ با استفاده از نمونه ی اورجینال انجام می شود.

تاثیر کیفیت قطعات در تعمیر دستگاه کپی

مسئله ی کیفیت سازنده ی قطعات دستگاه کپی موضوعی است که می تواند خرابی چاپگر را به تعویق بیندازد. کمپانی برادر با سال ها سابقه ی درخشان؛ در طراحی و تولید دستگاه های فتوکپی قدرتمند و باکیفیت تبحر دارد. مهم نیست که دستگاه فتوکپی برادر مورد استفاده ی شما ساخت چه سالی است. کیفیت عنصری در تمامی ماشین های فتوکپی برادر است. اما این کیفیت باید با سرویس های دوره ای منظم  توسط تکنسین های تعمیرات کپی حفظ شود.

دقت داشته باشید که زمانی سرویس دستگاه فتوکپی کارساز خواهد بود که به صورت دوره ای انجام شود. فواصل زمانی میان هر دو دوره را مطابق با میزان استفاده ی خود از چاپگر تعیین کنید. لازم به ذکر است که کلیه ی خدمات و سرویس های نمایندگی رسمی برادر دارای گارانتی و ضمانت نامه های معتبر کتبی می باشد. یک تماس کوتاه برای دریافت این سرویس های کاربردی کافی است.

5/5(1 امتیاز)