اشتراک گذاری
  • مقالات
  • بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی برادر

بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی برادر

بهم ریختن رنگ در دستگاه کپی یک مشکل عمومی است و منحصر به یک برند خاص نیست. در این حالت، تصاویر یا متن هایی که کپی می شوند، رنگ های بهم ریخته ای دارند و بعضا محتوای اصلی آنها قابل تشخیص نیست. مطمئننا این مشکل، به ویژه برای افرادی که به صورت تخصصی در زمینه چاپ کار می کنند، دردسرساز خواهد بود. اما قاطی شدن رنگ در دستگاه کپی برادر و دیگر برندها دلایل مشخصی داشته و پس از تشخیص به راحتی برطرف می شود. در ادامه بخشی از مهم ترین دلایل و موثر ترین راه حل های بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی را به شما معرفی می کنیم. اگر نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات باشد، تیم تعمیرات کپی نمایندگی برادر در مرکز سخت افزار ایران، برای ارائه خدمات تخصصی همراه شما هستند.

بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی

دلایل بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی برادر

بهم ریختن رنگ در فتوکپی دلایلی دارد که باید شناسایی شوند. اولین و مهم ترین عامل بروز این مشکل، آلودگی دستگاه است. طبیعتا اگر شیشه یا درام یا بلید و … تمیز نباشند، آلودگی آنها به برگه های کپی شده هم می رسد. ممکن است برگه ها را درست در سینی جا نداده باشید و رنگها به خوبی روی آنها پخش نشوند. در بیشتر موارد البته تنظیمات رنگ دستگاه کپی بهم ریخته و مشکل ایجاد می کند. تنظیمات نادرست و غیر اصولی، مشکلات بسیاری را ایجاد می کند که یکی از آنها بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی است. همچنین اگر جوهر به درستی روی کاغذ توزیع نشود، رنگها به هم می ریزند. در صورت به هم ریختن تنظیمات وضوح چاپ و یا چاپ کردن دستگاه روی درزها هم ممکن است برگه کپی شده رنگهای منظمی نداشته باشد.  

روشهای رفع مشکل بهم ریختگی رنگ در فتوکپی

تمیز کردن دستگاه کپی

بهترین کار برای پیشگیری از بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی و حل این مشکل، تمیز کردن دستگاه است. شما باید دستگاه کپی خود را مرتبا سرویس کرده و بخش های مختلف آن را تمیز کنید تا مشکلاتی همچون بهم ریختگی رنگها برطرف شوند. گرد و غباری که به مرور زمان روی شیشه می نشیند و آلودگی درام و بلید و حتی کارتریج، کیفیت، رنگ و وضوح کپی را به شدت کاهش می دهد. البته پاکسازی دستگاه فتوکپی هم اصول خاصی داشته و باید به شکل درست انجام شود.

بیشتر بخوانید: آموزش مراحل تمیز کردن هد پرینتر

اصلاح نحوه قرارگیری کاغذ

راه حل دوم برای رفع مشکل بهم ریختگی رنگ در فتوکپی برادر و دیگر برندها، اصلاح شکل قرارگیری کاغذهاست. برگه به هیچ عنوان نباید مرطوب باشد چون رطوبت روی رنگ تاثیر گذاشته و موجب پخش شدن نادرست آن روی کاغذ خواهد شد. ضخامت و جنس برگه و نیز شکل چینش آن در سینی را اصلاح کنید تا مشکل حل شود.

اصلاح تنظیمات رنگ دستگاه کپی

روش دیگر برای رفع مشکل بهم ریختن رنگ در دستگاه کپی برادر، بررسی و اصلاح تنظیمات رنگ است. مسیر Copy > other setting > Color Balance >  انتخاب رنگ و تنظیم سطح رنگ > Apply. را طی کنید. به این ترتیب  بخش رنگ به درستی تنظیم شده و مشکل بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی برطرف می گردد.

استفاده از جوهر با کیفیت

این روش بیشتر جنبه پیشگیری دارد. کافی است از جوهرهای با کیفیت و مرغوب استفاده کنید تا دیگر رنگها در کپی بهم نریزند. گاهی جوهر به ‌صورت اتفاقی روی کاغذ پخش می ‌شود و باعث می شود که رنگها قاطی شوند. هنگام شارژ یا تعویض کارتریج کپی، به این مسئله توجه کرده و تنها از جوهرهای درجه یک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دلایل سایه انداختن پرینتر 

اصلاح تنظیمات وضوح چاپ

اگر تمام سطح یک صفحه کپی شده بهم ریخته باشد، احتمالا تنظیمات مربوط به وضوح چاپ به هم ریخته است. برای تنظیمات وضوح چاپ در انواع دستگاه های کپی باید به شکل خاصی عمل کنید. برای رفع مشکل بهم ریختگی رنگ در دستگاه کپی brother و دیگر برندها، به بخش کپی در کنترل پنل وارد شده و سپس بخش افزایش و تنظیم کیفیت کپی را انتخاب کرده و بعد به تنظیم وضوح برای کپی بپردازید. مسیر Copy > other setting > Sharpness >  تنظیم وضوح > Apply به شما کمک می کند که این کار را درست و بی نقص انجام دهید.

Rate this post