اشتراک گذاری

علت سایه انداختن پرینتر چیست؟

سایه انداختن پرینتر به شکل های مختلف در پرینتر اتفاق می افتد و ممکن است در هر نوعی از پرینتر، لیزری و جوهرافشان و در هر برندی از پرینتر برای مثال پرینتر برادر (Brother) با آن مواجه شوید. به طور کلی، سایه انداختن پرینتر به معنی چاپ مشکل دار سند شامل خطوط موازی مشکی و لکه های رنگ و یا کمرنگی موضعی در پرینت است. در ادامه به توضیح دقیق این مشکلات خواهیم پرداخت.

در صورتی که نیاز به پرینتی بی نقص و تمیز داشته باشید این مشکل می تواند وقت گیر، پر هزینه و دردسر ساز باشد. اما سوال اصلی اینجاست که دلیل سایه اندازی چاپگر چیست؟ بطور کلی در بیشتر مواقع، دلیل اصلی سایه اندازی پرینتر را در کارتریج پرینتر خواهید یافت. دیگر قطعاتی که ممکن است موجب بروز این مشکل شوند شامل درام، کیت تصویر (Imaging Kit) در پرینترهای جوهر افشان و برق دستگاه پرینتر می شود.

منظور از سایه انداختن پرینتر چیست؟

سایه انداختن پرینتر به معنی نقص و خرابی پرینت نهایی در چاپگر است که عموماً به یکی از شکل های زیر مشاهده می شود:

  • تصویر محو در برخی نقاط پرینت (چاپ نشدن یا کمرنگ چاپ شدن برخی نقاط) که در تکرار پرینت مکان آن تغییر کند.
  • خطوط موازی مشکی رنگ در نقاط مختلف صفحه
  • لکه های رنگ و کثیفی برگه
  • چاپ رنگ نادرست

در پرینترهای جوهرافشان، به واسطه نوع متفاوت مکانیزم و استفاده از جوهر، احتمال بروز مشکل رنگ نادرست بسیار بیشتر است. علاوه بر این نقص در مخزن رنگ خارج از پرینتر جوهرافشان نیز می تواند  موجب بروز این مشکلات شود.

سایه انداختن پرینتر

راه حل رفع مشکل سایه انداختن پرینتر

برای حل مشکل سایه انداختن پرینتر چند نکته را در نظر بگیرید. کارتریج و درام جزء قطعات مصرفی در پرینتر محسوب می شوند و بعد از مدت مشخصی از استفاده، شما نیاز به تعویض این قطعات خواهید داشت. در بخی از پرینترهای لیزری درام درون مجموعه کارتریج قرار دارد و در برخی دیگر درام و کارتریج از یکدیگر جدا هستند. اما در بررسی دستگاه پرینتر برای حل مشکل می بایست هر دو قطعه مورد بازدید قرار بگیرند. قبل از هر چیز از تمیز بودن دستگاه چاپگر خود مطمئن شوید. حال به سراغ کارتریج دستگاه کپی خود بروید.

  • کارتریج را خارج کنید و با احتیاط چند بار تکان بدهید تا پودر به صورت یکنواخت در آن پخش شود.
  • ممکن است در هنگام انجام این کار کمی از پودر کارتریج خارج شود.
  • برای اطمینان در محیطی باز و از ماسک و دستکش برای انجام این کار استفاده کنید.
  •  کارتریج را جا بزنید و آخرین پرینت تستی را که انجام داده بودید تکرار کنید.

چگونه مشکل سایه انداختن پرینتر را حل کنیم؟

اگر هنوز با مشکل سایه انداختن چاپگر مواجه هستید می بایست کارتریج خود را تمیز کنید. در برخی از پرینترها مکانیزمی برای تمیز کردن کارتریج وجود دارد در غیر این صورت مراحل زیر را ادامه دهید. با دستمال نرم آغشته به الکل فوم رول کارتریج را تمیز کنید. ممکن است مجبور شوید تا چند بار این کار را تکرار کنید. سپس به سراغ غلطکها بروید و به احتیاط آنها را تمیز کنید. مرحله بعد تمیز کردن درام است. برای این کار کارتریج را خارج کنید و با بالا زدن درب پوشش دهنده و به دور از نور شدید، با استفاده از یک دستمال نرم آغشته به الکل درام را تمیز کنید.

حالا تست پرینت را دوباره انجام دهید. در صورتی که مشکل برطرف نشده است، شما نیاز به تعویض کارتریج و یا عیب یابی و تعمیر دستگاه خود خواهید داشت. در رابطه با پرینترهای جوهرافشان، ابتدا پرینتر را کاملا تمیز کنید. احتمال نشت و وجود رنگ در بسیاری از این پرینترها وجود دارد. سپس پرینت تست را تکرار کنید. حال اگر مشکل حل نشد، و در صورتی که مخزن رنگ خارج از پرینتر قرار دارد، آن را به مدت 2 ساعت به صورت هم سطح با پرینتر قرار دهید. اگر مشکل حل نشد، به سراغ تمیز کردن هد پرینتر بروید. در مقاله تمیز کردن هد پرینتر جوهرافشان می توانید شیوه انجام این کار را فرا بگیرید.

Rate this post