اشتراک گذاری

چرا اسکنر دستگاه پرینتر برادر کار نمی کند؟

پرینترهای شرکت برادر بدون شک جزو دستگاه های پر طرفدار و پر استفاده ای هستند که هم در کاربردهای اداری و هم در مصارف خانگی از آنها استفاده می شود. در کنار کیفیت بالا، گاهی این دستگاه ها با مشکلاتی نیز مواجه می شوند که از جمله آنها می توان به مشکلات برد و تعمیر مین برد پرینتر، ارورهای پرینتر برادر و مشکلات اسکنر دستگاه اشاره کرد. از رایج ترین مشکلات اسکنر، کار نکردن اسکنر پرینتر بردار است. 

در مدل هایی که دستگاه به اسکنر نیز مجهز است، گاهی اوقات اسکنر کار نمی کند و عملکرد آن با اختلالاتی مواجه می شود. از کار افتادن اسکنر در پرینترهای برادر می تواند به چند دلیل متفاوت رخ دهد. در صورت بروز مشکل نیز می توان با توجه به دلیل آن، از راه حل هایی برای برطرف کردن ایراد کار نکردن اسکنر پرینتر برادر کمک گرفت. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با دلایل و راه حل های رفع مشکل از کار افتادن اسکنر در پرینترهای برادر آشنا شویم.

چرا اسکنر دستگاه پرینتر برادر کار نمی کند؟

دلایل کار نکردن اسکنر پرینتر برادر

از کار افتادن اسکنر در پرینترهای برادر می تواند هم به دنبال مشکلات نرم افزاری در این دستگاه ها و هم به دلیل یک ایراد سخت افزاری در پرینتر رخ دهد. مشکلات نرم افزاری معمولا در زمان نصب درایورها و انجام تنظیمات شبکه به وجود می آید.

 نصب نبودن درایور یا درست نصب نبودن آن می تواند از دلایل مهم کار نکردن اسکنر پرینتر برادر باشد. مشکلات سخت افزاری مختلف نیز می تواند موجب بروز مشکل در عملکرد اسکنر دستگاه شود. برای مثال خرابی کابل USB اسکنر، خرابی لامپ یا لنز اسکنر، خرابی CCD اسکنر و … نیز می تواند موجب از کار افتادن این بخش از پرینتر شود.

عیب یابی پرینتری که اسکنر آن از کار افتاده

در صورت کار نکردن اسکنر پرینتر برادر، در مرحله اول باید این دستگاه ها را عیب یابی کرد تا دلیل بروز مشکل را متوجه شد. در نتیجه می توان بر اساس این عیب یابی از راه حل مناسب جهت رفع مشکل استفاده کرد. در مرحله اول عیب یابی دستگاه باید مشکلات نرم افزاری را بررسی کرد. 

برای مثال باید در بخش نصب درایورها، از نصب بودن درست و کامل درایور اسکنر پرینتر مطمئن شد. در صورتی که در بخش صفحه کنترل دستگاه و در قسمت View Scanners and Cameras، نام اسکنر مشاهده نشود، می توان گفت از کار افتادن اسکنر به نصب نبودن درایور مرتبط است. از طرفی نیز باید تنظیمات شبکه را بررسی کرد و مطمئن شد اختلالات آن موجب از کار افتادن اسکنر نشده باشد. بخش بعدی عیب یابی، عیب یابی تخصصی بخش های سخت افزاری دستگاه است. 

بررسی کابل USB اسکنر، بررسی لنز و لامپ های دستگاه و مواردی از این دست برای یافتن دلیل کار نکردن اسکنر ضرورت دارد. این بخش از کار قطعا باید توسط یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر انجام شود. در مرکز سخت افزار ایران به عنوان نمایندگی تعمیر پرینترهای برادر، می توان تمامی خدمات عیب یابی و تعمیر این دستگاه ها را دریافت کرد.

راه حل های رفع مشکل کار نکردن اسکنر در پرینترهای برادر

بعد از مشخص شدن این که دلیل کار نکردن اسکنر پرینتر برادر چیست، می توان از برخی راه حل ها برای رفع مشکل کمک گرفت.

تعویض کابل USB

یکی از موارد برای رفع مشکل، عوض کردن کابل USB اسکنر و استفاده از یک کابل با کیفیت و مناسب است. اگر مشخص شد که مشکل کابل موجب کار نکردن اسکنر پرینتر برادر شده است، با تعویض آن می توان مشکل را برطرف کرد.

نصب مجدد درایور

همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین دلایل کار نکردن اسکنر پرینتر برادر، نصب نبودن درایور یا وجود مشکل در نصب آن است. بهترین راه حل در این شرایط این است که یک بار درایور را حذف کرده و مجددا آن را نصب کنید. با نصب و راه اندازی مجدد اسکنر می توان در اکثر مواقع مشکلات ایجاد شده در دستگاه را برطرف کرد. می توان در وب سایت رسمی پرینترهای برادر نسخه سازگار و مناسب درایور مورد نیاز را یافت و با دنبال کردن دستورالعمل ها، نصب و به روز رسانی درایور را انجام داد.

غیر فعال کردن تنظیمات فایروال سیستم

گاهی اوقات تنظیمات سیستمی که از آن استفاده می شود موجب بروز یک سری اختلالات در عملکرد پرینتر می شود. یکی از این تنظیمات، تنظیمات فایروال است. گاهی فعال بودن آن می تواند دلیل کار نکردن اسکنر پرینتر برادر باشد. این مشکل خصوصا در پرینترهای تحت شبکه می تواند مشکل ساز شود. 

از این رو توصیه می شود برای عیب یابی و رفع مشکل از کار افتادن اسکنر در پرینترهای برادر، موقتا فایروال را غیر فعال کرده و مجددا عملکرد اسکنر را بررسی کنید. در صورتی که بعد از غیر فعال کردن فایروال مشکل حل شد، قطعا می توان گفت که این تنظیمات مانع کارکرد اسکنر دستگاه شده است.

بررسی تنظیمات شبکه

در شرایطی که کار نکردن اسکنر پرینتر برادر به دلیل مشکلات شبکه و تنظیمات آن باشد، بهتر است با بررسی اتصالات و تنظیمات شبکه مورد نظر، کار عیب یابی را انجام دهید. گاهی انجام برخی تنظیمات و تغییرات در شبکه می تواند مشکل از کار افتادن اسکنر در پرینترهای برادر را برطرف کند.

خاموش و روشن کردن دستگاه

شاید ساده به نظر برسد اما گاهی یک ریستارت ساده می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند. اگر اسکنر در پرینتر کار نمی کند، بد نیست یک بار دستگاه را خاموش و روشن کرده و مجددا کار نکردن اسکنر پرینتر برادر را بررسی نمایید.

تعمیرات تخصصی پرینتر برادر

در نهایت بحث مشکلات سخت افزاری اسکنر مطرح می شود. اگر کار نکردن اسکنر پرینتر برادر به دنبال بروز یک سری مشکلات سخت افزاری در این دستگاه ها باشد، مانند خرابی لنز یا لامپ اسکنر، قطعا تنها راه حل ارجاع پرینتر به یک مرکز تعمیرات تخصصی پرینتر جهت انجام تعمیرات اسکنر برادر است. 

تعمیرکاران پرینترهای برادر در این مراکز به دقت و با استفاده از ابزارهای پیشرفته اسکنر را عیب یابی کرده و خدمات تعمیرات دستگاه را ارائه می دهند. حتی گاهی برای رفع مشکل نیاز به تعویض برخی قطعات نیز خواهد بود. توصیه می شود که اگر به ساختار پرینتر و عملکرد آن تسلط کافی ندارید به هیچ عنوان دستگاه را دستکاری نکرده و حتما برای عیب یابی و تعمیرات از کارشناسان با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پانزده − 14 =