اشتراک گذاری

علت دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر

دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر و یا سایر برندهای موجود در بازار یک اختلال دردسرساز است که به راحتی سد راه چاپ درست اسناد می شود. این مشکل می تواند نارضایتی زیادی در مخاطب ایجاد کند. اما خوشبختانه مشکل تکرار پرینت در پرینتر برادر، نیازی به اعمال تعمیرات تخصصی پرینتر ندارد. یک دستکاری جزئی و کوچک می تواند این ایراد کلافه کننده را برطرف سازد. در ادامه ی مقاله ی پیش رو قصد داریم به شما بگوییم چگونه با مشکل تکرار پرینت در پرینتر برادر مبارزه کنید. اگر از کاربران همیشگی پرینترها هستید، این مقاله را از دست ندهید.

دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر

چرا پرینتر برادر دو بار پرینت می گیرد؟

گاهی اوقات کاربران عادی مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر را به خرابی کلی چاپگر مرتبط می دانند. اما به هیچ عنوان تکرار پرینت در پرینتر برادر و یا دیگر پرینترهای کوچک و بزرگ برندهای تولید کننده ریشه در خرابی های سخت افزاری ندارد. علت اصلی ظهور این معضل بی احتیاطی کاربر است. عدم توجه کاربر به میزان ظرفیت چاپگر و نیز سرعت چاپ دستگاه باعث تکرار پرینت در پرینتر برادر می شود.

اگر به سرعت و ظرفیت چاپگر توجهی نداشته باشید و پشت سرهم دستورات چاپ را به آن ارسال کنید، طی مدت زمان کوتاهی حافظه ی پرینتر پر می شود. این حافظه ی پر شده از هوشیاری چاپگر کاسته و پروسه ی نوبت دهی به دستورات چاپ را مختل می کند.

برای رفع مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر چه کار کنیم؟

در راستای رفع مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر سه راه کلی وجود دارد:

پاک کردن حافظه ی پرینتر به صورت دستی

از آنجایی که اصلی ترین دلیل دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر، حافظه ی پر شده ی چاپگر است؛ باید به سراغ پاک کردن آن بروید. این کار را می توانید خیلی ساده با زدن چند دکمه از پنل جلویی پرینتر انجام دهید. صفحه ی نمایشگر پرینتر شما را در یافتن مسیر درست حذف دستی حافظه یاری می کند. معمولا برای این کار نیاز به مطالعه ی دفترچه ی راهنما نیست. اما اگر احساس می کنید در حذف حافظه مشکلی وجود دارد، می توانید به مطالعه ی دفترچه ی راهنما بپردازید.

پاک کردن حافظه ی پرینتر از طریق ویندوز

برای پاک کردن حافظه ی کش پرینتر و رفع مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر از ویندوز هم می توانید کمک بگیرید. به کنترل پنل بروید و زیر منوی Devices and printers را انتخاب کنید. حال کافی است بر روی نام پرینتر مورد نظر کلیک راست نمایید. See What’s Printing را برگزیده و منوی اصلی پرینتر را باز کنید. سپس بر روی عبارت Cancel all document کلیک کنید و اجازه دهید حافظه ی پرینتر حذف شود. بهتر است در نهایت کامپیوتر مورد استفاده را ریستارت کنید تا به طور کامل شاهد حذف حافظه باشید.

پاک کردن حافظه ی پرینتر از طریق ویندوز
پاک کردن حافظه پرینتر از طریق ویندوز

بررسی وضعیت درایور پرینتر در کامپیوتر یا لپ تاپ متصل به آن

گاهی اوقات مشکل دو بار پرینت گرفتن پرینتر برادر ریشه در تداخلات درایور آن دارد. در درایور پرینتر گزینه هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها شاهد تکرار پرینت های خروجی از چاپگر باشید. بنابراین باید این گزینه ها را غیر فعال کنید. به منوی Advance  و تنظیمات پرینتر بروید.

عددی که تعداد کپی و پرینت اسناد را مشخص می کند و در مقابل بخش Copy count قرار گرفته است  را بررسی نمایید. این عدد باید حتما 1 باشد؛ در غیر این صورت تکرار پرینت های پرینتر امری طبیعی است. گزینه Keep Printed Document نیز می بایست غیر فعال باشد تا ویندوز دستور چاپ چند باره را به پرینتر ارسال نکند. اگر پس از اینکار هم مشکل تکرار چاپ برطرف نشد؛ با نمایندگی رسمی برادر تماس حاصل فرمایید.

Rate this post