اشتراک گذاری
 • مقالات
 • ترفند فارسی کردن اعداد در ورد

ترفند فارسی کردن اعداد در ورد

اکثر کاربران در زمان تایپ یک متن فارسی در ورد با این مشکل مواجه شده اند که اعداد به صورت انگلیسی تایپ می شوند. برای بسیاری از پروژه ها مانند نوشتن پایان نامه، فارسی کردن اعداد در ورد بسیار ضروری است و اعداد در متن باید به صورت فارسی تایپ شوند. فارسی نبودن اعداد متن در حالی است که فونت انتخابی ورد روی حالت فارسی تنظیم شده، اما اعداد فارسی تایپ نمی شوند. 

حتی زمانی که مجددا اعداد را پاک کنید و دوباره با همان کیبورد فارسی تایپ کنید هم فرمت اعداد لاتین است. در صورت بروز چنین چالشی جای نگرانی نیست، چرا که اگر با روش فارسی سازی اعداد ورد آشنا شوید، می توانید به راحتی این مشکل را برطرف کنید. برای فارسی کردن اعداد در ورد چند ترفند کاربردی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

فارسی کردن اعداد در ورد

فارسی کردن اعداد در ورد از طریق تنظیمات برنامه

در اولین راهکار برای حل مشکل انگلیسی تایپ شدن اعداد در متن فارسی، باید در تنظیمات برنامه ورد این مشکل را برطرف کرد. برای فارسی کردن اعداد در ورد باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا برنامه ورد را اجرا کرده و در آن روی تب File کلیک کنید
 • با انتخاب گزینه option، وارد بخش تنظیمات برنامه ورد شوید
 • حالا با انتخاب Advanced، وارد بخش تنظیمات پیشرفته برنامه ورد شده و در سمت راست منو، گزینه Show Document Content را انتخاب کنید. منوی آبشاری  Show Document Content را بزنید
 • در آن جا قسمت Numeral را به Context تغییر دهید و در نهایت نیز روی ok کلیک کنید. با انتخاب Context اعداد متن با توجه به زبان کیبورد تایپ می شوند. در نتیجه زمانی که کیبورد فارسی باشد، اعداد متن هم فارسی تایپ می شوند.

به این ترتیب مراحل فارسی سازی اعداد ورد انجام می شود. در نظر داشته باشید که اگر می خواهید در متن فارسی و غیر فارسی همیشه اعداد به فارسی تایپ شوند، باید گزینه Numeral را به حالت Hindi تغییر دهید. اگر Numeral را روی حالت system بگذارید، اعداد مطابق زبان ویندوز تایپ می شوند. مثلا اگر زبان ویندوز انگلیسی است و اعداد در قسمت تاریخ و ساعت به انگلیسی باشد، زبان اعداد در متن ورد هم همان خواهد بود.

دلیل فارسی نبودن اعداد در یک سیستم دیگر چیست؟

گاهی اوقات بعد از این که تمام مراحل فارسی کردن اعداد در ورد را دنبال کردید، ممکن است اعداد متن در یک سیستم دیگر باز هم فارسی نباشند. در واقع حتی با وجودی که در متن ورد تایپ شده روی سیستم اعداد فارسی هستند، اعداد همین فایل در یک سیستم دیگر باز هم انگلیسی است. در این حالت باید باز هم در سیستم دوم با دنبال کردن مراحلی که در بالا گفته شد، اعداد را فارسی کرد.

استفاده از ابزار and replace find

یکی دیگر از راه حل های موجود برای فارسی کردن اعداد در ورد، استفاده از ابزار and replace find است. این روش خصوصا برای مواقعی کاربرد دارد که اعداد یک متن مدام فارسی و انگلیسی هستند. در این شرایط می توان برای تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی یا به عکس، مراحل زیر را دنبال کرد:

 • ابتدا با دنبال کردن مراحل گفته شده در بالا، مقدار Numeral را به Context تغییر دهید
 • حالا در سربرگ برنامه ورد ابتدا گزینه home و سپس در بخش Editing، گزینه replace را انتخاب کنید.
 • با انتخاب این گزینه یک کادر جدید برای شما باز می شود که در آن باید روی گزینه More بزنید
 • در ادامه ابتدا روی کادر Find What کلیک کرده و سپس گزینه Format را در پایین کادر انتخاب کنید
 • در بین گزینه روی Language بزنید و زبان را روی English قرار دهید و ok را بزنید
 • حالا گزینه special را انتخاب کرده و روی گزینه Any Digit بزنید. به این ترتیب در کادر Find What مقدار #^ نوشته می شود
 • در قدم بعدی برای فارسی سازی اعداد ورد باید کادر Replace With را انتخاب کنید و تمام مراحل قبلی را دوباره انجام دهید. فقط در پایان به جای زبان انگلیسی، گزینه فارسی را انتخاب کنید.
 • در آخرین قدم با انتخاب گزینه Replace All، تمامی اعداد انگلیسی متن به فارسی تبدیل می شود.
فارسی کردن اعداد در ورد

ترفند فارسی کردن اعداد ورد در قسمت شماره گذاری

تا این جا توضیحات مربوط به فارسی سازی اعداد ورد مربوط به فارسی کردن اعداد در متن بود. در اسناد چند برگه ای مانند پایان نامه شما ممکن است از قابلیت شماره گذاری صفحات هم استفاده کنید. در این شرایط باز هم ممکن است با مشکل لاتین تایپ شدن اعداد مواجه شوید. در این حالت دو گزینه برای فارسی کردن اعداد در ورد وجود دارد. اولین راه حل این است که لیست تان را انتخاب کرده و با راست چین کردن آن در منوی Home، شماره گذاری را فارسی کنید. 

راه حل بعدی این است که در تب هوم وارد قسمت پاراگراف شده و آن را انتخاب کنید تا یک پنجره برای شما باز شود. حالا باید در بخش General، تیک گزینه Right to Left را بزنید. با اوکی کردن این تنظیمات، اعداد بخش شماره گذاری ورد از لاتین به فارسی تبدیل می شود.

فارسی کردن اعداد سر صفحه و پاورقی در ورد

بخش دیگر فارسی کردن اعداد در ورد مربوط به فارسی کردن اعدادی است که در سر صفحه و پاورقی یک متن وجود دارد. برای این منظور باید ابتدا با دابل کلیک کردن روی سر صفحه و پاورقی آنها را فعال کرد و درست مانند توضیحات قبلی، با رفتن به قسمت پاراگراف در تب هوم و انتخاب گزینه Right to Left، اعداد این قسمت ها را نیز فارسی کرد. همین روش را می توانید در صورت نیاز برای فارسی کردن اعداد به کار رفته در فهرست مطالب نیز به کار بگیرید. 

اگر اعداد فهرست مطالب ورد به لاتین باشد، برای فارسی سازی آنها کافی است در تب هوم، گزینه راست چین را انتخاب کنید. دقت کنید که اگر احیانا با انجام این کار هنوز هم اعداد فهرست مطالب لاتین بود، باید یک بار آنها را پاک کرده و اعداد را مجددا با کیبورد فارسی تایپ کنید.

چطور شماره صفحات را در ورد فارسی کنیم؟

برای فارسی کردن اعداد در ورد، اگر هدف فارسی کردن اعداد یا شماره های صفحات ورد باشد، می توانید آنها را به صورت دستی تغییر دهید. البته این در صورتی است که تعداد صفحات کم باشد. در صورت زیاد بودن تعداد صفحات در ورد، می توانید برای فارسی سازی اعداد ورد به سراغ فونت های انتخابی برای شماره گذاری صفحات بروید. 

اگر فونت هایی را انتخاب کنید که فارسی سازی شده اند، شماره گذاری صفحات ورد شما بدون هیچ دردسری فارسی خواهد شد. اگر در حال حاضر فونت های مناسب فارسی سازی شده مخصوص شماره گذاری صفحات را روی سیستم ندارید، می توانید از سایت های مختلف این فونت ها را دانلود و نصب کنید.

Rate this post