اشتراک گذاری
  • مقالات
  • علت چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

علت چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر یکی از مشکلات رایج در پرینترها بوده که کاربران از آن شکایت دارند. پرینترها نیز همانند سایر دستگاه ها به مرور زمان ممکن است با مشکلات و ایراداتی روبرو شوند. بنابراین لازم است ابتدا علت چاپ خطوط سیاه در پرینتر را بدانید تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید. در این مبحث به علت بروز این مشکل به طور کامل اشاره کرده ایم.

علت چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

بررسی دلایل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. در برخی مواقع این مشکل ناشی از اختلالات سخت افزاری بوده و گاهی نیز علت چاپ خطوط سیاه در پرینتر، استفاده بیش از ظرفیت روزانه دستگاه است. علت های خطوط سیاه روی کاغذ توسط کارشناسان تعمیر پرینتر بررسی می شود.

1. شیشه پرینتر کثیف شده است

یکی از دلایل رایج چاپ خطوط سیاه در پرینتر مربوط به کثیفی شیشه دستگاه است. این مورد می تواند علاوه بر چاپ خطوط سیاه در کاغذ، لکه های دیگری را نیز ایجاد کند. به منظور رفع این مشکل می توانید از یک پارچه نم دار که پرز نداشته باشد، استفاده کرده و شیشه پرینتر را تمیز کنید. برای این کار هرگز از الکل و مواد شوینده استفاده نکنید.

2. جنس کاغذ پرینتر نامناسب است

در برخی مواقع استفاده از کاغذ نامناسب باعث چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر می شود. با توجه به اینکه جنس برخی از کاغذها با پرینتر سازگاری ندارد، ممکن است چاپ جوهر روی آن ها به خوبی انجام نشود. علاوه بر این، استفاده از چند نوع کاغذ به صورت همزمان نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود. در این رابطه باید به موارد زیر توجه کنید:

1. هرگز در سینی پرینتر چند نوع کاغذ با اندازه های متفاوت قرار ندهید.


2. لازم است هر چند وقت یک بار اقدام به تمیز کردن سینی کاغذ نمایید تا خرده های کاغذ تمیز شده و در دستگاه گیر نکند.


3. در صورتی که از نوع کاغذی که دستگاه شما از آن پشتیبانی میکند، اطلاع ندارید، لازم است از افراد متخصص در این زمینه درخواست راهنمایی کنید.

3. هد پرینتر دچار انسداد شده است

یکی از مشکلات رایجی که در پرینترهای جوهر افشان اتفاق می افتد و باعث چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر می شود، انسداد هد پرینتر است. به منظور رفع این مشکل لازم است هد پرینتر را با کمک محلول های تمیز کننده هد کاملا پاک کنید. چنانچه در انجام این کار تخصص و مهارت ندارید، توصیه می شود آن را به متخصصان مجرب بسپارید.

4. خراب شدن کارتریج یکی از دلایل اصلی چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

یکی از مهم ترین علت چاپ خطوط سیاه در پرینتر مربوط به خرابی کارتریج دستگاه است. تیغه ای نازک و فلزی در داخل کارتریج وجود دارد که داکتر بلید نام دارد. این تیغه که به تنظیم اندازه تونر یا پودر در درام کارتریج می پردازد و تونر شارژ را باردار می کند، ممکن است به هر علتی دچار خرابی شود.

در صورتی که داکتر بلید دچار آسیب دیدگی شود، چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر ایجاد می شود. شما می توانید این قطعه را با یک داکتر بلید اورجینال و اصلی تعویض کنید تا مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ رفع شود.

5. درام کارتریج دچار خرابی شده است

درام قطعه کوچک و استوانه ای شکل در پرینترهای لیزری بوده که باعث برقراری ارتباط بین پرینتر و کارتریج می شود. در صورتی که خطوط چاپ سیاه کاغذ دارای فواصل منظمی باشند، می توانید از خرابی درام کارتریج اطمینان حاصل نمایید.

 با توجه به اینکه درام کارتریج قطعه ای قابل تعمیر نیست، باید برای تعویض آن از طریق متخصصان ماهر و مجرب نمایندگی اقدام نمایید. در صورتی که از کاغذهای استاندارد و بدون منگنه استفاده کنید، طول عمر درام افزایش می یابد.

با خواندن این مقاله دانش خود را به روز نگاه دارید: آموزش نصب و راه اندازی پرینت سرور

6. وجود ایراد در مگنت کارتریج یکی از دلایل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر

در صورتیکه چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر حدودا 6 تا 9 بار در فواصل منظم تکرار شده باشد، به دلیل خرابی مگنت کارتریج است. در صورتی که رویه مگنت کثیف شده باشد، خاصیت مغناطیسی آن کاهش یافته باشد و بوش های مگنت دچار خرابی شده باشند، باید اقدام به تعویض این قطعه کنید.

مگنت کارتریج دچار ایراد شده است

7. فوم رول کارتریج خراب شده است

فوم رول که در پرینترهای لیزری وجود دارد، دارای جنس نمد و لاستیک است. این قطعه به سختی دچار خرابی می شود، اما خرابی آن می تواند کیفیت چاپ را تحت تاثیر قرار داده و باعث چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر شود. با خرابی فوم رول یک کلمه تکرار شده و چاپ کمرنگ می شود. برای رفع این مشکل باید از تعمیرکاران متخصص درخواست کمک نمایید.

5/5(2 امتیاز)