اشتراک گذاری

کد خطای F4 پرینتر برادر چیست؟

یکی از خطاهای نه چندان معمول مشاهده شده در حین استفاده از پرینترهای جوهرافشان برادر، خطای F4 است. این خطا معمولاً با عبارت کامل Brother Printer Error 4F – Unable to Print، در صفحه نمایش پرینتر به نمایش در می‌آید. با ظاهر شدن این کدخطا کاربر دیگر قادر به ادامه کار با دستگاه و چاپ اسناد مورد نیاز نخواهد بود مگر آنکه علت این کدخطا را شناسایی و رفع کند.

امکان ناپذیر بودن چاپ به دلیل خطای F4 مربوط به هد چاپ است و به طور خاص به این معنی است که هد چاپ شما دارای یک خطای الکتریکی یا خطای درجه حرارت است. نمایش کد خطای F4 به دلیل سر و کار داشتن با هد دستگاه معمولاً مشکلی جدی به شمار می‌آید و می‌بایست در اسرع وقت علت آن شناسایی و مرتفع گردد.

کد خطای F4

علل نمایش کد خطای F4

برای رفع کد خطای F4 در وهله نخست می‌بایست علل ایجاد کننده این کدخطا شناسایی گردد. پیشنهاد می‌شود در صورت مشاهده ارور F4 موارد درج شده در بخش زیر را چک کرده و از نبود اشکال در آنها مطمئن گردید. در صورت عدم داشتن تخصص در انجام این کار توصیه می‌شود با یکی از کارشناسان ما در مرکز تعمیر پرینتر برادر تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

هد چاپ:

یکی از قطعاتی که بروز اشکال در عملکرد آن سبب نمایش کد خطای F4 می‌گردد، قطعه هد چاپ است. هد چاپ در زیر هر یک از کارتریج های جوهر قرار دارد. با پر شدن جوهر، هزاران نازل كوچك موجود در هد چاپ، قطره‎های جوهر را بر روي صفحه اسپری می‌کنند و بدین ترتیب چاپ انجام می‎شود.

هدها این کار را با گرم کردن یک محافظ کوچک و به کمک انرژی برق انجام می ‎دهند که قطرات کوچک را به بیرون فشار می‎دهد. در شرایطی که به این محافظهای کوچک برق نرسد و یا اینکه بیش از حد گرم شوند، کد خطای F4 توسط پرینتر برادر به نمایش در می‌آید.

جوهر یا کارتریج ناسازگار:

به باور سازندگان و تولیدکنندگان پرینتر آنچه که سبب نمایش کد خطای F4 می‌گردد، استفاده از جوهر یا کارتریج ناسازگار با دستگاه است. سازندگان پرینتر مدعی‌اند که استفاده از جوهر ناسازگار با دستگاه یا کارتریج هایی که مجددا شارژ شده‎اند نازل چاپ را مسدود کرده و فرآیند چاپ را متوقف می‌سازند.

با این وجود به نظر می‌آید آنچه که سبب نمایش کد خطای F4 و توقف فرآیند چاپ می‌گردد، نه این موضوع، بلکه ادامه دادن کار با پرینتر برادر حتی در زمانی است که پرینترتان پیام رو به اتمام بودن کارتریج و نیاز به تعویض را ارسال می‏کند. در شرایطی که دستگاه پیام رو به اتمام بودن کارتریج و نیاز به تعویض آن را برای شما ارسال می‌کند و شما به آن بی‌توجهی می‌کنید، این مسئله سبب گرم شدن محافظها و در نهایت سوختن آنها می‌گردد چرا که هیچ جوهر چاپی در هد چاپ پرینتر برادر وجود ندارد.

تعمیر و رفع کد خطای F4

در بخش زیر برخی از کارامدترین روش‌های موجود جهت رفع مشکل نمایش کد خطای F4 با شما کاربران گرامی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

1. توصیه نخست ما ان است که گارانتی و برگ ضمانت دستگاه خود را بررسی نمایید. در صورت داشتن اعتبار، دستگاه خود را به یکی از مراکز تعمیر پرینتر تحویل داده تا سرویس‌های مورد نیاز بر روی آن اعمال گردد.

2. دفترچه راهنمای پرینتر برادر خود را بررسی کنید و از امکان یا عدم امکان جابجایی هد دستگاه مطلع گردید. در صورتی که هد دستگاه شما قابل تعویض است ساده‌ترین راه خرید یک هد نو و تعویض هد قبلی است. در صورت عدم دسترسی به دفترچه راهنمای پرینتر مورد استفاده‌تان، می‌توانید با جستجوی نام پرینتر در اینترنت، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آوردید. برای پرینتر برند برادر می‎توانید در Manualslib.com نیز راهنمای دستی را جستجو کنید.

3. رفع خطای درجه حرارت:

اگر درجه حرارت محافظ ها فقط مقدار کمی بالا رفته باشد، ممكن است هنوز فرصتی برای خنك كردن آنها و رفع خطای پرینتر برادر وجود داشته باشد. بنابراین تمام کارتریج های جوهر را از پرینتر خارج کرده و با ملایمت اتصالات موجود روی پرینتر و کارتریج را تمیز نمایید.

پرینتر خود را از برق جدا نموده و آن را 10 تا 20 دقیقه به حال خود رها کنید. دوباره پرینتر را روشن کنید و منتظر بمانید تا پیام مربوط به وارد کردن کارتریج جدید ظاهر شود. همه کارتریجهایی را که تقریبا خالی هستند، پر از جوهر کرده و مجددا آنها را در پرینتر نصب کنید. اگر بعد از انجام این مراحل باز هم خطای 4F را دریافت می‎کنید، متاسفانه به نظر می‎رسد که هد چاپ نیاز به تعویض دارد.

4. سرویس دستگاه:

گاه وجود برخی اشیا خارجی در میان قطعات دستگاه و انباشت گردوغبار نیز می‌تواند سبب نمایش کد خطای F4 توسط پرینتر گردد. بنابراین دستگاه را از نظر وجود یا عدم وجود اشیای خارجی در دستگاه بررسی نمایید.

برای این کار پرینتر برادر خود را از برق جدا نموده و اطراف هد چاپ را بررسی کنید تا ببیند آیا ضایعات و آلودگی وجود دارد یا خیر. همچنین می‎توانید با استفاده از فشار هوا پرینتر را تمیز کرده و به راحتی هر جسمی را از داخل پرینتر بیرون بیاندازید.

5. مراجعه به مراکز تعمیر پرینتر:

در صورتی که با انجام تمامی مراحل فوق، همچنان پرینتر برادر شما اصرار به نمایش کد خطای F4 دارد توصیه می‌شود به یکی از مراکز تعمیر پرینتر مراجعه نمایید.

نمایندگی برادر در تهران

تمرکز نمایندگی برادر در تهران بر حوزه تعمیرات به ویژه تعمیرات فکس، تعمیرات کپی، تعمیرات پرینتر، تعمیرات اسکنر، تعمیرات چندکاره و … است. متخصصان و کارشناسان تعمیر در نمایندگی برادر به دلیل بهره مندی از سالها سابقه و در اختیار داشتن بروزترین ابزارآلات تعمیر و ترمیم قادر به رفع و حل تمامی ایرادات و مشکلاتی هستند که ممکن است به هر دلیل در محصولات این شرکت پدید آیند.

بخشی از تبحر کارشناسان تعمیر در نمایندگی برادر به دلیل حضور در دوره های تعمیر تخصصی است که از سوی مدیریت این مرکز در سیکل های شش و دوازده ماهه برگزار می گردند. کاربران گرامی می توانند جهت بهره‌مندی از خدمات ارائه شده در نمایندگی برادر در تهران از طریق شماره های تماس نمایندگی برادر که در وب سایت این مرکز درج شده است اقدام نمایند. کارشناسان ما با صبر و شکیبایی به پرسش‌های شما گوش فرا داده و پاسخگوی تمامی آن‌ها خواهند بود.

Rate this post