اشتراک گذاری

یونیت دولوپر چیست و چگونه کار می کند؟

امروز می خواهیم به کمک کارشناسان و تکنسین ها در مرکز تعمیرات پرینتر درباره یونیت دولوپر و کاربرد و عملکرد آن در پرینتر صحبت کنیم. در مقاله های قبلی درباره یونیت دولوپر توضیحات کاملی داده ایم، اما به این نکته اشاره نکردیم که کارایی دقیق این یونیت چیست و اصولا چرا در پرینتر جاسازی شده است. یک بار دیگر یادآوری می کنیم که واحد دولوپر که به توسعه دهنده نیز معروف است، بخش مهمی در همه پرینتر ها است که  عملکرد مناسب پرینتر به آن نیز وابستگی دارد. در علم شیمی و صنعت عکاسی دولوپر به معنای ماده ظاهر کننده عکس به کار می رود.

برای اینکه بتوانیم این یونیت را بهتر بررسی کنیم و اهمیت وجود آن را در دستگاه به خوبی تشخیص دهیم، لازم است نحوه کار پرینتر را یک بار دیگر مرور کنیم. همان طور که می دانید، پرینترها به طور معمول شامل قطعاتی مانند قیف تونر، دولوپر، درام و یک کارتریج قابل تعویض هستند که این قطعات از جمله مهم ترین اجزاء دستگاه محسوب می شوند.

باید بدانید که دولوپر یک ماده مصرفی در دستگاه است که امکان تعمیر برای آن وجود ندارد و در صورت لزوم باید تعویض شود. دولوپر در پشت یا بالای تونر قرار می گیرد. این ماده در یک لوله درپوش دار ذخیره می شود. پایین آمدن کیفیت دولوپر علاوه برآنکه پرینتر از چاپ های زیاد پشتیبانی نمی کند، منجر به تحمیل هزینه های بیشتری به کاربر نیز می شود.

یونیت دولوپر

عملکرد یونیت دولوپر چگونه است؟

یونیت دولوپر بخشی از چاپگر است که به جمع آوری تونر از قیف کمک می کند. منظور از قیف نیز ظرفی کوچک با پوشش متحرک است که پودر تونر را در خود نگه می دارد. باید بدانید برای اینکه تونر به درام منتقل شود، چاپگر به دولوپر نیاز دارد. پرینتر پس از انجام کار چاپ دوباره تونر را به کمک سایر قطعات دستگاه چاپ در داخل مخزن ذخیره سازی می کند. به گفته کارشناسان واحد تعمیرات تخصصی پرینتر ،دولوپر یا همان توسعه دهند شامل مجموعه ای از دانه های مغناطیسی کوچک با بار منفی است که به غلطک فلزی گردان چسبیده و سپس غلطک دانه ها را از طریق تونر در قیف حرکت می دهد.

دولوپر از مشتقات آهن است و ظاهری شبیه براده های آهن دارد. عملکرد دولوپر اینگونه است که چون  دانه هایی با بار مغناطیسی منفی دارند، ذرات تونر در حال گذر که بار مثبت دارند، جذب می کنند. سپس، غلطک دانه ها را بر روی خود پخش می کند و هنگامی که درام بر روی کاغذ حرکت می کند، تونر موجود را گرفته و آن را با سیم کرونا پراکنده می کند. در اینجا کاغذ پس از عبور از fuser داغ، تونر را بر روی کاغذ چسبانده و عملیات چاپ به پایان می رسد. این نکته را نیز بدانید که غلطک fuser توسط لامپ های داخلی داغ می شود و با کمک این گرما پلاستیک موجود در تونر به هنگام عبور از آن ذوب می شود.

چگونه از یونیت دولوپر نگهداری کنیم؟

هر چه بهتر و اصولی تر از پرینتر خود استفاده کنید به این معنا است که نه تنها از یونیت دولوپر بلکه از سایر قسمت های پرینتر خود نگهداری خوب و صحیحی به عمل می آورید. باید بدانید که پس از مدتی یونیت دولوپر نیاز به تعویض دارد، زیرا کیفیت خود را از دست می دهد و این افت کیفیت دولوپر به افت کیفیت سند چاپی منتهی می شود.

لذا برای جلوگیری از افت کیفیت عالی چاپ، مصرف نشدن زیاد از حد تونر و ریزش پودر تونر، پیشنهاد می شود دولوپر مورد نیاز را به موقع تعویض کنید و در این تعویض از مواد خوب و مرغوب استفاده کند. یادآوری می کنیم که سیستم برخی از چاپگر ها و پرینتر ها به گونه ای است که زمان تعویض دولوپر را به وسیله یک کد به کاربر مخابره می کنند. فراموش نکنید که باید دولوپر و تونر را در مکان هایی کم حرارت و خشک نگهداری کنید تا کیفیت آنها کم نشود.

نمایندگی مجاز برادر

نمایندگی مجاز برادر با همکاری مرکز سخت افزار ایران خدمات و تسهیلات متنوعی در حوزه فروش، پس از فروش و تعمیرات محصولات مختلف برادر ارائه می دهد. این نمایندگی حوزه نیاز همه کاربران تهرانی و شهرستانی را به خوبی شناخته است. امکانات و تسهیلات مرکز تعمیرات برادر بسیار متنوع و کاربردی است. هر سطحی از نیاز کاربران را تامین می کند. کیفیت خدمات رسانی این نمایندگی به حدی است که توسط خود کاربران به یکدیگر معرفی می شود و برای نمایندگی مجاز برادر هیچ افتخاری بالاتر از این موضوع نیست. تمام سرویس ها و خدمات نمایندگی مجاز برادر همراه با ضمانت نامه های معتبر و کتبی است. اطلاعات تماس با نمایندگی مجاز برادر را از صفحه تماس با ما بیابید.

Rate this post